Silikonowe formy do pieczenia – dlaczego warto je wybrać?

Silikonowe formy do pieczenia – dlaczego warto je wybrać?

Kochasz przebywać w kuchni? Jesteś miłośnikiem pieczenia lub gotowania? To bardzo smakowite hobby – wcale się nie dziwimy! Od pewnego czasu na rynku zaczęły pojawiać się silikonowe formy do pieczenia. Choć nie wszyscy są ich fanami, my uważamy jedno – pieczenie w nich to cudowna przyjemność! Niektórzy jednak wolą tradycyjne, stare metalowe lub aluminiowe blachy, które niestety nie należą do najbezpieczniejszych.

Oczywiście, rozumiemy tych, którzy wolą tradycyjne rozwiązania. Jeśli jednak tak jak my czujesz, że silikonowe formy do pieczenia to wymysł przyszłości… mamy dla Ciebie kilka wskazówek! Powiedzmy sobie szczerze – pieczenie w formach silikonowych nie zawsze się udaje, jednak są pewne tipy, dzięki którym ciasta, muffinki czy placki zawsze wyjdą idealnie! Sprawdź, co warto wiedzieć!

5 wskazówek: dlaczego warto wybrać silikonowe formy do pieczenia

Podczas gdy wielu domowych szefów kuchni przyjęło tę najnowszą linię produktów do pieczenia, jaką są silikonowe formy do pieczenia, niektórzy niechętnie odchodzą od bardziej tradycyjnych metalowych lub szklanych form do pieczenia. Mamy jednak kilka wskazówek, dzięki którym nawet najbardziej oporni pokochają pieczenie w foremkach silikonowych! Czas je poznać! Sprawdź, dlaczego warto wybrać silikonowe formy do pieczenia.

Silikonowe formy do pieczenia – im mniejsze, tym lepsze!

Czy wiesz, że ogólnie mniejsze silikonowe kubki do pieczenia (np. kubeczki na mini muffinki i babeczki) działają znacznie lepiej niż większe formy do ciasta? Jak to możliwe? Mniejsze, silikonowe formy do pieczenia pozwalają na wyrośnięcie pięknych, dość równych babeczek niczym z cukierni. Dzięki nim babeczki mogą mieć urocze, często bajkowe kształty. Dodatkowe takie foremki są bardziej ekologiczne niż np. papierowe – używasz wiele razy jednych silikonowych form do pieczenia.

Wszechstronność silikonowych form do pieczenia

Z pomocą silikonowych form do pieczenia możesz stworzyć nie tylko słodkie babeczki, ale też warzywne muffiny, które posłużą na śniadanie. Mniejsze silikonowe formy doskonale nadają się także do pieczenia słonych i pikantnych potraw, np. mini quiche, pierożków wonton, czy serowych przekąsek z ciasta francuskiego.

Oprócz pieczenia zarówno słodkich smakołyków, jak i pikantnych przekąsek w silikonowych foremkach do pieczenia, polecam używać ich (znowu, głównie tych mniejszych) do czegoś więcej niż tylko pieczenia. Są świetnymi małymi kubeczkami do serwowania na przyjęcia – można do nich włożyć małe przekąski, takie jak żelki, orzechy i małe cukierki, a ponieważ mają takie urocze kształty i kolory, mogą naprawdę wymyślić półmisek imprezowy! Dodatkową zaletą jest to, że w przeciwieństwie do innych małych kubków do serwowania można je myć i są wielokrotnego użytku. Jak piękne i przyjazne dla środowiska, prawda?

Silikonowe foremki do pieczenia nie wymagają smarowania ani wykładania papierem!

Czy wiesz, że nie musisz smarować niczym silikonowych form do pieczenia ciastek i ciasta? Wystarczy nałożyć do środka masę i włożyć do piekarnika. Silikon stosowany do produkcji form jest specjalnym materiałem, który zapobiega przywieraniu. Najważniejsze jest, tylko aby formy były czyste przed napełnieniem ich masą.

Łatwe czyszczenie – kolejna zaleta silikonowych form do pieczenia

Jak czyścić silikonowe formy do pieczenia? Bardzo łatwo! Możesz odwrócić silikon na lewą stronę i dostać się do tych trudno dostępnych rogów. Możesz go namoczyć, nie martwiąc się, że zardzewieje lub zostanie uszkodzony. Dzięki temu sprzątanie jest dziecinnie proste.

W przeciwieństwie do metalu nie musisz się martwić, że silikon rozwinie rdzę przez lata. W przeciwieństwie do szkła nie musisz się obawiać, że ten materiał pęknie, jeśli go upuścisz lub ustawisz zbyt wysoką temperaturę w piekarniku. Same korzyści, prawda?

Oszczędność miejsca w Twojej kuchni

Silikon pozwala znacznie oszczędzić miejsce. Tak więc, zamiast chować po kątach setki metalowych, trudnych do ułożenia form do ciast i muffinów po szafkach, możesz mieć miękkie, ładne silikonowe kubki na muffinki, które zajmują mniej więcej tyle samo miejsca co filiżanka kawy! Można umieszczać jedną formę w drugiej, chować w różnych miejscach, a nawet stosować do przechowywania jedzenia w zamrażarce i lodówce.