Dwa sposoby inwestowania w mieszkania

W nieruchomości możemy inwestować na dwa sposoby. Oba mają wspólny mianownika, jakim jest kupienie mieszkania poniżej ceny rynkowej. Jeżeli nam się to uda, szansa na zysk jest bardzo wysoka. Podstawowym elementem jest zdobycie wiedzy na temat pozyskania właściwego mieszkania. Do tego potrzebny jest również wielki kapitał. Kapitał ten możemy całkowicie sfinansować gotówką lub starać się o kredyt hipoteczny. Oba te sposoby mają swoje korzyści oraz wady, niewątpliwie jednak inwestowanie w mieszkania jest dość bezpieczną formą lokowania naszych pieniędzy.

Wynajem mieszkania

Podczas gdy kupujemy mieszkanie pod wynajem, bardzo często wymaga ono odpowiedniego dostosowania. Przede wszystkim należy określić, komu chcemy dane mieszkanie wynajmować. Czy to będą studenci, czy młode rodziny, może kawalerowie po sześćdziesiątym roku życia? Warto się nad tym zastanowić, ponieważ od tego już zależy, gdzie chcemy kupić to mieszkanie oraz jak je urządzić. Przed zakupem musisz już wiedzieć, komu chcesz je wynająć, jakie potrzeby to mieszkanie musi spełniać.
Jeżeli ma to być mieszkanie dla studentów, to warto kupić je w okolicach uczelni. Dodatkowo mieszkanie dla studentów możemy podzielić w taki sposób, aby móc wynająć pokoje dwóm różnym osobom. Jeżeli jest to mieszkanie dla młodej pary, to lokalizacja powinna być już bardziej spokojna, a przestrzeń powinna być dostosowane do ich potrzeb.
Wynajem jest zdecydowanie inwestycją długoterminową. Mieszkanie może zwrócić się po kilku latach i dopiero później zacząć zarabiać. Plusem mieszkań jest to, że zawsze są w cenie. Jest to ten rodzaj aktywa, który jest zawsze potrzebny.

Skrótowiec dla wynajmu!

Ile można zarobić: od 1000 zł do 5000 zł miesięcznie przez X lat
Nakład czasu: na początku duży później niewielki
Potrzebna wiedza: średnia
Bezpieczeństwo: duże

Flipping

Flipping, czyli kupowanie mieszkania po cenie poniżej rynkowej w celu dokonania remontu i sprzedaży go z zyskiem. Znacznie szybszy sposób zarobku jednak wymagający również większego nakładu pracy oraz wiedzy. Przede wszystkim bardzo ważna jest tutaj znajomość rynku. Musimy mieć świadomość, ile obecnie to mieszkanie kosztuje oraz ile będziemy mogli za nie dostać po remoncie.
Dodatkowo należy uwzględnić koszty remontu, urządzenia mieszkania oraz premię dla agenta nieruchomości, który przyśpieszy proces sprzedaży. Plusem takich inwestycji jest fakt, że dobrze przeprowadzone zapewniają dużą stopę zwrotu. Możliwy jest zwrot z inwestycji na poziomie nawet 20% w przeciągu, kilku miesięcy. Wymagają jednak dużego wkładu własnego oraz wiedzy, którą jakoś trzeba zdobyć.

Skrótowiec dla flippingu!

Ile można zarobić: od 5% do 30% z inwestycji
Nakład czasu: duży
Potrzebna wiedza: duża
Bezpieczeństwo: duże

Dodaj komentarz