Czy pożyczka może być lepsza niż kredyt

Czy pożyczka może być lepsza niż kredyt

Podstawowa różnica pomiędzy kredytem, a pożyczką

To od czego trzeba zacząć nasze rozważania to przede wszystkim wyznaczenia jasnej granicy pomiędzy kredytem, a pożyczką. Często można spotkać się bowiem z sytuacją, że pojęcia te używane są zamiennie. Oczywiście nie zawsze należy traktować to jako błąd, np. gdy pojęcia te nie są używane jako nazwa produktu, a jedynie określenie na pożyczanie pieniędzy.

Jednakże na nasze potrzeby należy zaznaczyć, że kredyt, także kredyt na zlecenie to produkt, który w swojej ofercie mają jedynie banki oraz SKOKi. Zasady na jakich działa regulują przepisy prawa bankowego. Najprościej mówiąc, są to pieniądze pożyczane przez bank na ustalonych w umowie zasadach, na określony czas i cel. W zamian kredytobiorca zobowiązuje się przeznaczyć środki pochodzące z kredytu na określony w umowie cel, terminowo spłacać raty oraz pokryć wszelkie koszty kredytu.

Z kolei pożyczki mogą nam udzielić zarówno instytucje jak i osoby prywatne, muszą być jednak właścicielami pożyczanych środków. Pożyczki działają na zasadach określonych prawie cywilnym. Oznacza to także, że instytucje pozabankowe, wszelkie kryteria w oparciu, o które uzależniają przyznanie pożyczki ustalają same. Co do zasady, pożyczka pozabankowa, może być przeznaczona na dowolny cel.

Koszt kredytu, a koszt pożyczki

Chcąc nie chcąc, należy przyznać, że kredyt będzie tańszą formą pożyczania pieniędzy. Banki pożyczają nam pieniądze, których nie są tak na prawdę właścicielem. Poza kwestiami zarobkowymi mają także inne cele. Z kolei instytucje pozabankowe zajmujące się udzielaniem pożyczek są tworzone przede wszystkim po to aby dobrze zarabiać. I właśnie zarabianie na sprzedawaniu pożyczek, jest ich głównym celem. Jednakże należy od razu zaznaczyć, że nie należy tego z góry oceniać i komentować jednym zdaniem, mianowicie, że pożyczki są złe.

Czy pożyczka może być lepsza niż kredyt

Wręcz przeciwnie, dla niektórych osób pożyczka może okazać się lepsza. Inaczej mówiąc, dla wielu ludzi pożyczka jest bowiem jedyną możliwością na uzyskanie wsparcia finansowego. Można pokusić się o stwierdzenie, że banki mają z góry narzucony profil preferowanego kredytobiorcy. Jeśli się w niego nie wpisujemy bank nie udzieli nam kredyt. Firmy pozabankowe skierowane są do znacznie szerszego grona odbiorców, a kryteria przyznania pożyczki są znacznie mniej restrykcyjne. Z tego powodu gro osób, którym bank nie udzielił kredytu, spokojnie otrzyma pożyczkę w instytucji pozabankowej. A jak wiadomo w życiu bywa różnie i niekiedy, niezależnie od ceny pożyczki, to jedyna szansa na rozwiązanie naszych problemów. Dlatego też, mimo wysokiej ceny, nie można określać pożyczki tylko za pomocą słowa zły.