Wygodne rozliczanie z Urzędem Skarbowym. Co warto wiedzieć o pit 37 online?

Wygodne rozliczanie z Urzędem Skarbowym. Co warto wiedzieć o pit 37 online?

Mówi się, że w życiu pewne są tylko dwie rzeczy, śmierć i podatki. Warto pomyśleć o corocznym rozliczeniu podatkowym, którego termin powoli, acz nieuchronnie się zbliża. Obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych kojarzy się ze składaniem wizyt w US. Dzięki informatyzacji proces ten jest dużo prostszy i zajmuje niewiele czasu.

Standardowe rozliczanie z US

Polacy, uzyskujący wynagrodzenie netto za wykonywaną pracę, a nie prowadzący np. pozarolniczej działalności gospodarczej, mają obowiązek składania zeznań podatkowych. Do końca lutego pracodawcy, będący faktycznym płatnikiem wystawiają swoim pracownikom PIT-11. Jest to dokument, który uwzględnia roczny dochód pomniejszony o składki i umożliwia poprawne wyliczenie podatku dochodowego za poprzedni rok. Owo rozliczenie podatkowe odbywa się za pośrednictwem stosownego formularza znanego jako PIT-37. Umożliwia ono wspólne rozliczenie się z małżonkiem. Terminem składania tego dokumentu jest końcówka kwietnia każdego roku. Do niedawna proces ten odbywał się stacjonarnie. Druczek pobierano w Urzędzie Skarbowym i osobiście wypełniano. Informatyzacja przysłoniła tradycję. Od pewnego czasu możliwe jest wyliczenie i złożenie pit 37 online. Czym różni się od konwencjonalnego składania zeznań podatkowych?

Nowoczesność i wygoda

Rozliczanie się z fiskusem nigdy nie było prostsze niż obecnie. Z roku na rok przekonuje się o tym coraz więcej Polaków. Podatnicy korzystają z dedykowanych programów umożliwiających im zrealizowanie obywatelskiego obowiązku. Są one bezpieczne i w pełni darmowe. Wypełnianie pit 37 online jest proste dzięki przejrzystemu, w pełni intuicyjnemu interfejsowi. Użytkownik wpisuje swoje dane osobowe w wyznaczone rubryki i spisuje informacje zawarte w uzyskanym wcześniej pit-11. Cały proceder zajmuje średnio do 10 minut. Jest to wygodna alternatywa dla konwencjonalnego składania zeznań podatkowych. Istotną informacją dla podatników jest fakt, że owe elektroniczne rozliczenie nie wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Po kompleksowej weryfikacji spisanych informacji otrzymuje się Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Co jest potrzebne?

W trakcie wypełniania zeznania podatkowego za pośrednictwem specjalnych programów warto mieć pod ręką PIT-11 od pracodawcy oraz dowód osobisty. System wymaga podania podstawowych danych osobowych, takich jak:

  • imię i nazwisko;
  • data i miejsce urodzenia;
  • adres zamieszkania;
  • numer PESEL;
  • numer telefonu;
  • adres skrzynki pocztowej.

Wypełnienie formularza podatkowego polega jedynie na spisaniu elementarnych informacji, zarówno z dowodu osobistego, jak i dokumentu uzyskanego od swojego pracodawcy. Proces przebiega dość szybko i nie trzeba rezerwować dnia wolnego w pracy, aby odwiedzić w tym celu siedzibę Urzędu Skarbowego.