Jaki rodzaj i rozmiar kuwety wybrać dla swojego kota?

Jaki rodzaj i rozmiar kuwety wybrać dla swojego kota?

Miłośnicy kotów z pewnością doceniają fakt, iż nie trzeba wychodzić z nimi z samego rana na spacery. A zwłaszcza zimą, gdy za oknem siarczysty mróz i mnóstwo śniegu lub jesienią, podczas deszczowej pogody. Jednakże, aby mruczek czuł się komfortowo, należy zadbać o dopasowanie dla niego odpowiedniej kuwety. Ma to ogromne znaczenie nie tylko z uwagi na samopoczucie zwierzaka, ale też z uwagi na czystość w mieszkaniu. A jaki model jest najlepszy? Czy postawić na standardowy wzór czy też wybrać kuwetę z zadaszeniem bądź specjalnymi filtrami?

Kuweta otwarta vs kuweta zakryta

Kuweta otwarta jest najczęściej wybieraną toaletą dla mruczków. Prostokątna lub kwadratowa, wykonana z materiału sztucznego nadaje się dla wszystkich kotów – należy jedynie pamiętać o dobraniu odpowiedniego jej rozmiaru. Niektóre z nich posiadają specjalną ramkę zapobiegającą wysypywaniu się żwirku, co pomaga w utrzymaniu czystości. W ofercie sklepów można także znaleźć kuwetę zakrytą, wyglądem przypominającą transporter dla kota. Kuwety zakryte występują zarówno z pełnym zadaszeniem jak i półotwartym, często posiadają też drzwiczki. To rozwiązanie dla kotów, które lubią rozkopywać żwirek, szczególnie niewykastrowanych, znaczących teren. Ponadto większość takich kuwet posiada specjalne filtry zapobiegające rozprzestrzenianiu się brzydkich zapachów. Minusem jest jednak wysoka cena. Sklepy proponują także kuwety bezżwirkowe, z podwójnym dnem oraz kuwety nowej generacji – samooczyszczające się

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kuwety?

Zanim rozpoczniemy przeglądanie ofert na warto wiedzieć czym kierować się przy wyborze rozmiaru kuwety. Kuweta nie może bowiem utrudniać kotu załatwiania swoich potrzeb. Dla najmłodszych kociąt nie musi być ona zbyt duża. Ważne, by nie miała zbyt wysokich brzegów, które mogłyby utrudniać wejście. Kiedy kot podrośnie należy wymienić model na większy, o wyższym progu, która pozwoli na wsypanie odpowiedniej ilości żwirku. Z kolei kupując kuwetę dla kota dorosłego trzeba uwzględnić jego docelową wielkość i wtedy dopasować do niej rozmiar toalety. Koty dorosłe chętnie też korzystają z kuwet zakrytych – nie może jednak być ona za ciasna.