Zdrowe odżywianie i dieta bez glutenu

Zdrowe odżywianie i dieta bez glutenu

Zdrowe odżywianie jest modne! Od co najmniej kilkunastu lat istnieje niesłabnący trend związany z… dbaniem o siebie. Ludzie coraz chętniej i liczniej odwiedzają siłownię, w parkach i siłowniach zewnętrznych aż roi się od osób podejmujących aktywność fizyczną. Garnięcie się do poprawienia stanu własnego zdrowia jest czymś zdecydowanie godnym pochwały, a sięga nie tylko wspomnianych ćwiczeń, ale i chociażby diety. Ludzie chętniej kupują warzywa Warszawa, wiedząc o ich pozytywnym wpływie na organizm – podstawowym elementem diety stają się produkty “eko”. Jak jednak postawić na nie, aby przygoda z nimi nie była jednorazową, a trwała (a zarazem dawała korzyści) dłuższy czas?

Rzeczą podstawową już przy samym podchodzeniu do tematu zdrowego żywienia jest właściwy plan – nie możemy decydować się na radykalne zmiany i z dnia na dzień porzucać wszystkich nawyków, które towarzyszą nam od lat – to po prostu nie ma racji bytu i szans na powodzenie. Zamiast tego powinniśmy skłaniać się ku powolnemu wdrażaniu zmian, początkowo niewielkich, ale coraz bardziej znaczących. Pozbądźmy się jednego złego produktu w ciągu miesiąca, a na jego miejsce wprowadźmy jego zdrowy odpowiednik. Zadbajmy również o:

W zdrowym odżywianiu najważniejsze nie jest to, aby na nie się zdecydować, ale aby uczynić z niego integralną część własnego życia i po prostu przestrzegać wszystkich założeń idących w parze z nim. Podchodząc więc do niego zadbajmy o to, aby nie rzucać się na głęboką wodę i stopniowo wprowadzać pewne mniejsze i większe zmiany do naszej diety – tylko wtedy nie narazimy się na swoisty “szok”, który jest częstym powodem powrotu do złych nawyków żywieniowych.

Dieta bez glutenu

Dieta bezglutenowa polega na wyłączeniu ze swojego jadłospisu glutenu- jest to specyficzny rodzaj białka, który znajduje się pszenicy, życie, jęczmieniu. Z diety bezglutenowej zmuszone są korzystać osoby z alergią na gluten lub chorujące na celiakię. Celiakia to choroba o podłożu autoimmunologicznym, w jej przypadku dietę bezglutenową trzeba prowadzić przez całe życie, natomiast jeśli chodzi o alergię na gluten- może ona z czasem zaniknąć.

W diecie bezglutenowej bezpieczne są produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, gryczanej, sojowej, komosy ryżowej, amarantusa, gdyż te rośliny naturalnie są wolne od glutenu. W jadłospisie może być również obecna kasza jaglana, soczewica, orzechy czy sezam, bardzo zdrowe siemię lniane, słonecznik oraz bezglutenowy owies. Z diety nie trzeba wykluczać mięsa, nawet jeśli zwierzęta były karmione zbożem, które zawiera gluten, ich mięso jest wolne od tego białka.

Obecnie trwa moda na dietę bezglutenową, celebryci zachwalają, iż jest to przepis na dobre samopoczucie, zdrowy styl życia i odchudzanie. Nie ma jednak co do tego medycznych podstaw. Stosowanie owej diety przez tydzień czy dwa z pewnością nie da żadnych efektów. Decyzja o przejściu na dietę bezglutenową zawsze powinna być oparta na dokładnych badaniach. Jeśli chodzi o wpływ wykluczenia glutenu na odchudzanie, również nie ma tutaj medycznego uzasadnienia. Można się jedynie domyślać, iż chodzi o zmniejszenie produktów zbożowych- a co za tym idzie węglowodanów.