Trądzik nie tylko problemem skórnym

Trądzik nie tylko problemem skórnym

Trądzik, a w szczególności jego ciężkie odmiany mogą mieć duży, a zarazem niekorzystny wpływ na psychikę nastolatków. Może wywoływać agresję, nieufność, niedowartościowanie. Jednak poczucie własnej wartości można odzyskać? Wystarczy tylko zastosować poniższe metody.

Pomocna terapia grupowa

Jak już wyżej wspomniałam, trądzik może znacznie zaniżać poczucie własnej wartości. By znów się „podbudować” polecana jest terapia grupowa. Nic bowiem tak dobrze nie działa na duszę pryszczatych nastolatków jak widok rówieśników, które borykają się z podobnymi problemami.

Dorosłej osobie znacznie łatwiej jest zdystansować się do tego, że na jej twarzy pojawiły się pryszcze. Natomiast dla nastolatki odpowiedni wygląd zewnętrzny (w tym nieskazitelna cera) jest gwarancją tego, że będzie lubiana przez równolatków.

Najważniejsze jest to, by nie wpadać w histerię. Zamiast panikować z powodu kolejnego pojawiającego się pryszcza, należy spokojnie zabrać się za ich leczenie. Prawda jest taka, że im bardziej nienawidzi się wykwitów (a więc i w pewnym stopniu i siebie), tym trudniej będzie z trądzikiem się uporać. Trudno też będzie podbudować swoje poczucie wartości.

Walkę z trądzikiem wspomogą

Oto kilka prostych sposobów, które mogą okazać się niezwykle pomocne i mogą wspomóc walkę z trądzikiem, która nie zawsze jest taka łatwa.

Wysypiaj się. Brak snu równa się stresowi, który doskwiera całemu organizmowi. Stres powoduje uwalnianie większych ilości adrenaliny i przyczynia się do uaktywnienia androgenów odpowiadających za powstawanie trądziku. W rezultacie doprowadza to do zwiększonej produkcji sebum, który powoduje pojawienie się wyprysków.

Naucz się wypoczywać. Musisz wiedzieć, że trądzik może nasilać się pod wpływem negatywnych emocji, czy silnego stresu. Dlatego też musisz znaleźć w ciągu dnia choćby chwilę na odpoczynek. Zrelaksuj nie tylko ciało, ale i psychikę. Przydatne mogą okazać się techniki medytacji, tai chi czy joga.

Zgłoś się do specjalisty. Zamiast nerwowo wyciskać kolejne pryszcze oraz drapać skórę, zgłoś się ze specjalistą. Może się bowiem okazać tak, że specyfiki, które stosujesz na własną rękę wcale ci nie pomagają. Czasami wystarczy zmienić preparat, by trądzik zniknął. Dlatego też warto wybrać się do specjalisty po poradę.

Nie oczekuj cudu. Musisz mieć świadomość, że trądzik nie zniknie z dnia na dzień – cudów nie ma. Jeżeli decydujesz się na leczenie, należy uzbroić się w cierpliwość i nie poddawać się, gdy pierwsze efekty szybko nie nadchodzą.

Nie zniechęcaj się. Nie należy przerywać kuracji, mimo że jesteśmy zniechęceni brakiem wyników. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i dokończyć zalecaną przez niego kurację. Jeżeli faktycznie ta kuracja nie działa, specjalista sam podejmie decyzję o zmianie sposobu leczenia.