Semiwegetarianizm – zobacz, na czym naprawdę polega

Semiwegetarianizm – zobacz, na czym naprawdę polega

Coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa i nabiału, co prowadzi do wzrostu popularności “flexitarian”. Ale co to dokładnie oznacza i w jaki sposób ten sposób odżywiania jest korzystny dla człowieka i planety?

Co to jest semiwegetarianizm?

Fleksitarianizm czyli inaczej semiwegetarianizm to dieta bogata w rośliny, z ograniczonym spożyciem mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Znany jest również jako semiwegetarianizm. Dieta semiwegetariańska (SVD), zwana też fleksitariańską, to dieta oparta na pokarmach roślinnych z okazjonalnym dodatkiem mięsa. Fleksitarianizm to portmanteau słów flexible (elastyczny) i vegetarian (wegetariański), oznaczające mniej rygorystyczny schemat żywieniowy wyznawców w porównaniu z (innymi) dietami wegetariańskimi.

Terminologia

Wegetarianizm to ścisła praktyka powstrzymywania się od spożywania mięsa. Fleksitarianizm to neoteryczny termin, który w latach 2010. zyskał znaczny wzrost użycia zarówno w nauce, jak i w sektorze publicznym. W 2003 r. American Dialect Society uznało flexitarian za najbardziej użyteczne słowo roku. Inne neologizmy używane jako synonimy semiwegetarianizmu to demi-wegetarianizm, reducetarianizm i semiweganizm.

Motywacje

Powszechne powody przyjęcia diety semiwegetariańskiej obejmują ograniczenia religijne, kontrolę wagi, świadomość zdrowotną, kwestie związane z dobrostanem zwierząt lub prawami zwierząt (zob. etyczny wszystkożerca), środowisko (zob. wegetarianizm środowiskowy) lub zmniejszenie zużycia zasobów (zob. wegetarianizm ekonomiczny). Fleksitarianie mogą mieć postawy i zachowania dotyczące kwestii zdrowotnych, humanitaryzmu i dobrostanu zwierząt.

semiwegetarianizm

Odmiany

Głównym założeniem niektórych specyficznych diet semiwegetariańskich jest nieelastyczne przestrzeganie diety, która pomija wiele klas i rodzajów zwierząt w diecie w całości, a nie koncentruje się wyłącznie na zmniejszeniu częstotliwości spożycia. Niektóre przykłady obejmują:

Dieta pescetariańska: ktoś, kto stosuje tę dietę, spożywa ryby i/lub skorupiaki i może, ale nie musi, spożywać nabiał i jaja. Powstrzymuje się od spożywania mięsa, takiego jak drób, mięso ssaków i mięso każdego innego zwierzęcia. W przeszłości niektóre społeczności wegetariańskie uważały, że jest to po prostu mniej rygorystyczna odmiana wegetarianizmu. Nie jest to już prawdą, ponieważ współczesne społeczności wegetariańskie sprzeciwiają się spożywaniu wszystkich ryb i skorupiaków.

Dieta pollotariańska: ktoś, kto stosuje tę dietę, je kurczaka i/lub inny drób, a zwykle także jajka. Pollotarianin nie spożywa owoców morza, mięsa ssaków ani innych zwierząt, często z powodów środowiskowych, zdrowotnych lub związanych ze sprawiedliwością żywnościową.

Dieta makrobiotyczna

To dieta roślinna, która może zawierać sporadycznie ryby lub inne owoce morza. Zboża, zwłaszcza brązowy ryż, są podstawą diety makrobiotycznej, uzupełnianą przez niewielkie ilości warzyw i sporadycznie ryby. Niektórzy zwolennicy diety makrobiotycznej promują podejście wegetariańskie (lub prawie wegańskie) jako idealne.

Dieta kangatariańska

Jest ostatnio praktykowaną dietą, w której ze względów ekologicznych i etycznych wyklucza się mięso z wyjątkiem kangura. Kilka australijskich gazet napisało o neologizmie “kangatarianizm” w lutym 2010 r., opisując spożywanie diety wegetariańskiej z dodatkiem mięsa kangura jako wybór przynoszący korzyści dla środowiska, ponieważ dzikie kangury nie wymagają dodatkowej ziemi ani wody do hodowli i wytwarzają niewiele metanu (gazu cieplarnianego), w przeciwieństwie do bydła i innych zwierząt hodowlanych.

Planetarna dieta zdrowotna

Paradygmaty żywieniowe, które mają na celu: wyżywienie rosnącej populacji świata, znaczne zmniejszenie światowej liczby zgonów spowodowanych złą dietą oraz zrównoważenie środowiskowe, aby zapobiec upadkowi świata przyrody.

Dieta VB6

Dieta flexitarian “semi-vegan”, w której dieta wegańska jest spożywana do godziny 18:00, po tym czasie można jeść co się chce, ale zaleca się ograniczenie żywności przetworzonej.

Schemat żywieniowy

Wszyscy semiwegetarianie mogą być dokładnie opisani jako ludzie, którzy jedzą dietę roślinną, ale nie ma zdecydowanej zgody co do tego, jak rzadko ktoś musiałby jeść mięso i ryby, by jego dieta była uznawana za semiwegetariańską, a nie regularną dietę roślinną. Powtarzające się warunki semiwegetarianizmu obejmują spożywanie czerwonego mięsa lub drobiu tylko raz w tygodniu. Jedno z badań zdefiniowało semiwegetarianizm jako spożywanie mięsa lub ryb trzy dni w tygodniu. Sporadycznie badacze definiują semiwegetarianizm jako unikanie czerwonego mięsa, a fleksitarianizm jako jedzenie bardzo małej ilości mięsa. Semiwegetarianizm/fleksitarianizm może być domyślną dietą dla znacznej części świata, gdzie posiłki oparte na materiałach roślinnych stanowią większość regularnego spożycia energii przez ludzi. W wielu krajach jest to często spowodowane barierami finansowymi, ponieważ wyższe dochody wiążą się z dietą bogatą w białka zwierzęce i mleczne, a nie w produkty bazujące na węglowodanach. Szacuje się, że 14% światowej populacji jest fleksitarianami.

Dlaczego ludzie stosują dietę fleksitarną?

Wiele osób uwielbia mięso, ale zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z ograniczenia jego spożycia. Dla niektórych mogą to być powody zdrowotne; diety oparte na roślinach przyciągają ludzi, ponieważ mogą pomóc w utracie wagi i poprawie kondycji fizycznej. Mnóstwo ludzi zmniejsza również spożycie mięsa ze względów środowiskowych, a w 2018 r. podano, że jedna trzecia populacji brytyjskiej zmniejszyła spożycie mięsa, będąc weganinem, wegetarianinem lub fleksitarianinem.

Flexitarianizm może działać jako kompromis między lubieniem mięsa a chęcią bardziej zrównoważonego odżywiania, ponieważ pozwala ludziom włączyć więcej diety roślinnej do swojego życia, jednocześnie jedząc mięso, gdy się na to zdecydują. Fleksitarianizm jest również dość szerokim pojęciem, ponieważ może oznaczać wszystko, od bycia wegetarianinem lub weganinem raz w tygodniu do jedzenia mięsa tylko od czasu do czasu. Jest to pojęcie obejmujące wszystkich, którzy chcą ograniczyć spożycie mięsa.

Jak zostać fleksitarianinem?

Ustalenie, co jeść, gdy ograniczasz ilość spożywanego mięsa, nie musi być trudne. To świetny sposób na odkrycie nowych warzyw, ziaren i roślin strączkowych, które można wykorzystać do gotowania i jedzenia. Oto kilka najważniejszych wskazówek, jak jeść więcej roślin:

Znajdź jakieś wegetariańskie i wegańskie mięso, które lubisz. To może pomóc w przejściu na dietę fleksitarną, ponieważ oznacza, że można jeść potrawy, które jada się dość regularnie (kiełbaski i puree, smażone kurczaki, bolognese itp.), ale w wersji roślinnej. To świetny przykład na to, jak zamiana mielonego mięsa wołowego na wegańskie może znacznie zmniejszyć spożycie mięsa na dłuższą metę. Oto przewodnik po zakupach wegańskiego mięsa w supermarkecie, który pomoże ci zacząć.
Przyzwyczaj się do jedzenia mniejszej ilości mięsa. Postanowienie, że pewnego dnia wyeliminujesz produkty zwierzęce ze swojej diety to bardzo poważna decyzja i podczas gdy niektórzy ludzie mogą ją podjąć w swoim tempie, dla innych (w tym dla mnie) jest to dość intensywna decyzja bez przygotowania się do niej. Piękno flexitarianizmu polega na tym, że każda drobnostka pomaga. Dwa dni w tygodniu na diecie roślinnej przez rok oszczędza około 2200 galonów wody, 60 m2 ziemi i 40 funtów CO2, na przykład.
Zamień produkty zwierzęce na wegańskie i wegetariańskie alternatywy. Zmiana diety może wydawać się większą niedogodnością, jeśli każdy posiłek spędzasz na przygotowywaniu zupełnie nowego dania. Gotowanie tego, co znasz, jest nadal ważne, jeśli ograniczasz mięso; posiadanie kilku wegańskich ulubionych lub szybkich posiłków, które można przygotować w weekendy, jest ważne. A to można łatwo osiągnąć, jeśli użyjesz roślinnego masła, śmietany, mleka i serów. W ten sposób stare ulubione potrawy, takie jak serowy makaron lub ziemniaki w marynacie, mogą nadal być klasykami na każdy dzień tygodnia.
Wreszcie, zamów pudełko roślinnych posiłków, które są całkowicie wegańskie i w 100% pyszne, co oznacza, że będziesz mieć zestaw posiłków w tygodniu gotowych i przygotowanych przez szefa kuchni, do których możesz się od razu przysiąść – flexi-feast.

semiwegetarianizm

Co to jest dieta fleksitariańska?

Dieta fleksitariańska została stworzona przez dietetyka Dawn Jackson Blatner, aby pomóc ludziom czerpać korzyści z wegetariańskiego odżywiania, a jednocześnie cieszyć się produktami zwierzęcymi z umiarem. Dlatego też nazwa tej diety jest połączeniem słów: elastyczna i wegetariańska. Wegetarianie eliminują mięso i czasami inne pokarmy pochodzenia zwierzęcego, podczas gdy weganie całkowicie ograniczają mięso, ryby, jaja, nabiał i wszystkie produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego. Ponieważ fleksitarianie jedzą produkty pochodzenia zwierzęcego, nie są uważani za wegetarian lub wegan. Dieta fleksitariańska nie ma jasno określonych zasad ani zalecanej liczby kalorii i makroskładników. W rzeczywistości jest to bardziej styl życia niż dieta.

Opiera się na następujących zasadach:

  • Jedz głównie owoce, warzywa, rośliny strączkowe i pełne ziarna.
  • Skup się na białku pochodzenia roślinnego, a nie zwierzęcego.
  • Bądź elastyczny i od czasu do czasu włączaj do diety mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.
  • Jedz pokarmy jak najmniej przetworzone, w jak najbardziej naturalnej postaci.
  • Ograniczaj cukier i słodycze.

Ze względu na jej elastyczną naturę i skupienie się na tym, co włączyć, a nie ograniczyć, dieta fleksitariańska jest popularnym wyborem dla osób chcących jeść zdrowiej.

Twórca diety fleksitariańskiej, Dawn Jackson Blatner, w swojej książce wyjaśnia, jak zacząć jeść w sposób fleksitariański, włączając do diety określone ilości mięsa w tygodniu. Jednak stosowanie się do jej konkretnych zaleceń nie jest wymagane, aby zacząć jeść w sposób fleksitarny. Niektóre osoby stosujące tę dietę mogą jeść więcej produktów zwierzęcych niż inne. Ogólnie rzecz biorąc, celem jest spożywanie większej ilości pożywnych pokarmów roślinnych i mniejszej ilości mięsa.

W skrócie

Dieta fleksitariańska to semiwegetariański styl odżywiania, który zachęca do spożywania mniejszej ilości mięsa, a większej ilości pokarmów roślinnych. Nie ma żadnych konkretnych zasad ani sugestii, co czyni ją atrakcyjną opcją dla osób, które chcą ograniczyć produkty pochodzenia zwierzęcego.