Rodzaje gier bilardowych

Rodzaje gier bilardowych

Rodzaje gier bilardowych

Od dawien dawna gra w bilard jest bardzo popularną dyscypliną sportową, jak i świetne spędzenie czasu ze znajomymi w barze. Wbrew pozorom gra ta wymaga od nas niemałej spostrzegawczości, dobrej analizy, jak i próbę przewidywania ruchów naszego przeciwnika. Coraz więcej ludzi stawia takie stoły u siebie w domu, aby spędzić miło czas ze swoją rodziną czy znajomymi. Nie każdy wie, ale gier bilardowych jest wiele i każda posiada nieco inne zasady, inny wygląd stołu czy rozmiary (chodzi tu głównie o przekątną stołu). Warto dodać jako ciekawostkę, że przekątne stołu mierzone są w stopach angielskich, a nie calach.

Podział gier bilardowych ze względu na kraj

Gra w bilard pochodzi z Azji i jest naprawdę starą grą. W Europie swoje pierwsze kroki stawiał w średniowieczu głównie w Anglii i Niemczech. Tak jak wspomniałem wyżej ile krajów tyle rodzajów tego sportu. Postaram się opisać tylko te najbardziej popularne i dla ułatwienia oprócz nazw będę starał się podawać państwo, z którego dany rodzaj bilarda pochodzi. Dlatego, że w każdym kraju bilard ma wiele różnych zasad, które znane są tylko i wyłącznie w danym kraju. Postaram się opisać tylko te najbardziej znane bez jakiś naprawdę dalekich odmian, które i tak nikogo nie zaciekawią.

Anglia – kolebką europejskiego bilarda

W Anglii najbardziej popularną grą bilardową jest oczywiście gra w Snookera, oprócz niej jest jeszcze Cake jednak o tej grze nie będziemy się zagłębiać, bo nie jest, aż tak bardzo popularna, jak Snooker.

Gra w Snookera odbywa się na stole, który ma wymiary 3,6 m na 1,8 m i najczęściej wykonany jest z mahoniu oraz specjalnego zielonego wełnianego sukna. Znajduje się w nim sześć kieszeni, do których wbijane są bile. Do gry przeznaczonych jest 22 bile w tym 15 o kolorze czerwonym (1 punktowe) oraz sześć pojedynczych o kolorach:

 • żółta – 2 punkt,
 • czerwona – 3 punkty,
 • brązowa – 4 punkty,
 • niebieska – 5 punktów,
 • różowa – 6 punktów,
 • czarna – 7 punktów.

Dodatkowo jest bila biała jednak służy ona do rozgrywania całej gry. Kije do snookera powinny mieć minimum 9 cm. Dodatkowo możemy wykorzystać narzędzia pomocnicze, jakimi są podpórki pod kije, nasadka oraz przedłużka. W Snookera mogą grać dwie drużyny albo dwóch pojedynczych graczy. Układ bil na stole nie jest przypadkowy i zawsze jest taki sam. Gra polega na wbijaniu poszczególnych bil do kieszeni, warto dodać, że w Snookerze bile po wbiciu wracają na stół. Punkty można także zdobyć, jeśli nasz przeciwnik zrobi tzw. faul. Jest nim między innymi:

 • wbicie białej bili do kieszeni,
 • pchnięcia,
 • podwójne uderzenie,
 • biała bila nie dotyka żadnej innej bili.

Wygrywa ten, który wygra 4 partie.

Francja – bilard inny niż wszystkie

Jeśli myślimy o francuskim bilardzie od razu na myśl przychodzi trochę inny wygląd stołu niż normalnie. Mianowicie chodzi o to, że te stoły nie posiadają kieszeni na bile. Dodatkowo ilość bili użytych do gry jest znacznie mniejsza od pozostałych rodzajów bilarda. Witamy w świecie Karambola.

W Karambolu każdy z graczy posiada swoją własną bilę tzw. rozgrywającą. Dla lepszego rozpoznania bila rozgrywająca posiada narysowaną specjalną kropkę albo jest w innym kolorze np. żółtym. Ostatnia z nich bila nr trzy zawsze, ale to zawsze jest koloru czerwonego i jest ona bilą wspólną. Skoro mamy już omówione bile to na czym tak naprawdę polegają zasady gry? W grze chodzi o to, by przy uderzeniu sprawić jak największą ilość zderzeń wśród bil. Prawidłowe zderzenie jest tylko wtedy, jeśli bila gracza zderzy się o dwie pozostałe bile. Tak więc, jak możemy zauważyć zasady nie są wcale takie skomplikowane.

Rosja – bilard w Rosji ma się naprawdę dobrze

W tym kraju bilard wygląda dość specyficznie w porównaniu do tradycyjnego bilarda czy snookera. Do gry używa się specjalnych bil, które są większe od tradycyjnych, bo przekraczają 6 cm. Zazwyczaj ich średnica to 6,3 cm, lub 6,8 cm. Przez to łuzy w stole są większe jednak stół do bilarda nie różni się wielkością od tego tradycyjnego. I to tak naprawdę chyba jedyna różnica, oprócz tego nam może się wydawać, że bile jest trudniej wbić.

Ruska piramida, bo tak nazywa się gra w Rosji ma cztery swoje odmiany i każda z nich jest bardzo popularna w tym kraju tak więc zacznijmy od tradycyjnej Ruskiej Piramidy.

Zacznijmy od tego, że na stole znajduje się 15 ponumerowanych bil i każda jest koloru białego, które ułożone są w trójkąt. Dodatkowo jest jedna bila innego koloru. Tak więc wszystko polega na tym, aby wbić bile do kieszeni. Pierwszą odmianą ruskiej piramidy jest piramida moskiewska. Tutaj każdy z graczy musi wbić osiem bil do kieszeni. Natomiast jeśli dany gracz wbije czerwoną bilę to jego przeciwnik może wybrać daną białą bile którą ściąga ze stołu, natomiast jeśli dojdzie do faulu musi on ją oddać i dodatkowo traci jeden punkt. Następną odmianą gry jest piramidka petersburska. Tutaj na stole mamy 15 bil białych i jedną żółtą, która jest bilą nr 16. Jeśli gracz trafi żółtą bilą do kieszeni to może ją postawić w miejscu, w którym chce i wbić białą za pomocą uderzenia żółtej. Po każdym wbiciu żółtej można ją wyjąć i położyć w wybranym miejscu. Nie wolno robić tego dwa razy z rzędu. Ostatnią odmianą piramidy jest ruska piramidka. Zasady są bardzo podobne do pozostałych. Na stole mamy 15 bil białych i jedną czarną. Gracz ma za zadanie rozbić wszystkie białe bile jednocześnie trafić czarną do kieszeni. Poza tym wszystkie zasady są takie same jak w podstawowej grze w piramidę.

Bilard – Droga z Europy do Ameryki

Bilard swoją popularność święci nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych. Jednak tutaj gra jest dość mocno podkręcona. Najbardziej wyróżniającymi cechami bilarda amerykańskiego od innych jest to, że stoły są mniejsze, kieszenie o wiele większe. Dzięki takiemu zabiegowi gra jest bardziej atrakcyjna w oglądaniu, ponieważ jest szybsza i bardziej dynamiczna. Standardowy stół w Ameryce ma wymiary 254 cm x 127 cm i jest to tzw. 9′. Natomiast jeśli chodzi o odmiany tego sportu w tym kraju to możemy wyróżnić.

 • Dziewiątka – gra jest bardzo prosta szybka i przyjemna. Mamy dziewięć bili ponumerowanych od 1 do 9, a celem graczy jest wbicie wszystkich bil po kolei. Wygrywa ten, kto wbije bile nr 9. jako pierwszy.
 • Blackball – inaczej zwany ósemką, jest to nic innego jak wbijanie bil jednego koloru do kieszeni. Mamy tutaj bile z białym pasie „stripes” oraz pełny kolor „solids”. Pierwsze wbicie bili decyduje, które bile musi wbić dany gracz. Wbijane są do momentu wbicia czarnej bili. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy wbije wszystkie swoje bile oraz na samym końcu czarną. Wbicie czarnej wcześniej powoduje natychmiastową przegraną.
 • Bank pool – w tej odmianie bilarda na stole leży od 9 do 15 bil różnego koloru. Zadaniem gracza jest wbicie kolorowej bili za pomocą białej. Jednak, aby nie było aż tak łatwo to gracz przed swoim uderzeniem, musi powiedzieć lub pokazać, którą bile będzie wbijał do kieszeni. Wbicie przypadkowej bili nie daje żadnych punktów i po wbiciu taka bila nie daje żadnych punktów graczowi.

Inne odmiany gry w bilard

Po omówieniu tradycyjnych gier bilardowych, pora na trochę bardziej zwariowane gry. Jako że potrzeba matką wynalazków i aby uatrakcyjnić grę w bilard wymyślono kilka różnych dość specyficznych i dziwnych odmian tego sportu.

 • Pokerball – oprócz gry w bilard gra się jednocześnie w karty.
 • Zoneball – Tutaj stół od bilarda dość mocno się różni, ponieważ jest w kształcie sześciokąta.
 • Bottle Pool – praktycznie normalny bilard jednak zamiast kija używa się butelki.
 • Crud – i chyba najdziwniejsza odmiana, ponieważ zamiast kija używa się własnych rąk.