Przetwory sposobem na wykorzystanie domowych składników

Przetwory sposobem na wykorzystanie domowych składników

Często zastanawiamy się jak to zrobić aby nie zmarnować składników. Niestety zdarza nam się wyrzucać jedzenie – nawet jeśli bardzo pilnujemy by tego nie robić. Większość możemy zamrozić – choć nie wszystko do tego się nadaję. Czasem życie pisze różne scenariusze i warto wiedzieć co możemy zrobić z danych składników. Przetwory są jednym ze znanych lecz zapomnianych sposobów. Zasłaniamy się brakiem czasy lub umiejętności. A wystarczy tylko odrobina chęci. Nie rodzimy się umiejąc wszystko – wiedzę i doświadczenie nabywamy z każdą próbą wykonania czegoś. W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na dany produkt z milionami różnorodnymi rozwiązaniami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Warto poświęcić chwilę wolnego czasu na wyszukanie danych przepisów i zaprzestanie marnowania jedzenia. Będzie to gwarancją satysfakcji i nie wyrzucania pieniędzy w błoto. Dbajmy o swój portfel ale również o zdrowie – przetwory swojskie są bardzo zdrowe i przede wszystkim wiemy, co się w nich znajduję. Bez chemii, konserwantów i innych wspomagaczy smaku. Najważniejsze jest to, że zrobimy sobie takie przetwory, które idealnie wpadną w nasz gust.

Owoce

Najpopularniejszym ze sposobów spożywania owoców są koktajle. Możesz wykorzystać również przeróżne mieszanki owoców a nawet warzyw. Owoce w cieście albo jedzenie zwykłych, umytych owoców jest równie popularne. Wybieramy te, które lubimy i cieszymy się ich smakiem. Produkt ten możemy wykorzystać również do zrobienia kremu do tortu, czy ciasta – nie kupujmy już tego typu gotowych produktów.

Przetwory owocowe są pamiętane jako te robione przez babcie. Nic nie stoi na przeszkodzie abyś sam wziął się do roboty i stworzył sobie kompocik na wzór babcinego wytworu. Wystarczy kilka składników, kilka słoików chęć i zapał i.. gotowe!

Kompoty możemy robić z przeróżnych owoców, dlatego idealne są do zakonserwowania tego co zostało nam na blacie kuchennym. Owoce można dowolnie miksować. Przy dodaniu przypraw typu goździki, imbir, cynamon i inne – wzmocnimy smak i kompot stanie się domowym lekarstwem antyprzeziębieniowym.

Kompot z malin lub truskawek

Składniki:
  • owoce – około 2 kg
  • Szklanka cukru ( do malin trochę więcej gdyż są kwaśne),*
  • Kilka słoików (najlepiej około 900 ml)
  • 2 litry wody

* Jeśli dodasz zbyt dużo cukru, nie przejmuj się, kompot przy spożyciu można rozcieńczyć wodą ( wyjdzie więcej)

Jak wykonać?

Do garnka, który nie przypala się wrzuć owoce. Zalej je wodą i dodaj cukier. Włącz palnik i gotuj owoce przez około 10-15 minut. Możesz spokojnie spróbować soku, który wyszedł i dosłodzić go w razie potrzeby.

Czyste i suche słoiki napełniamy owocami z garnka i zalewamy je powstałym sokiem. Jeżeli braknie ci go, nie przejmuj się dopełnij zwykłą, przegotowaną wodą. Słoiki zalewamy tak, aby do zakrętki był 1 cm luzu. Mocno zakręcamy.

Pasteryzacja:

Obawiasz się o swoje garnki, że podczas pasteryzacji zniszczą się? Spokojnie! Piekarnik też jest idealnym miejscem, gdzie zapasteryzujesz swoje przetwory. Blachę wyłóż sreberkiem lub papierem do pieczenia, Włóż słoiki tak aby nie stykały się ze sobą.
Gorące słoiki z zawartością włóż do nagrzanego piekarnika – 115 stopni Celsjusza i pasteryzuj maksymalnie 25 minut.

Po wyciągnięciu słoików obróć je do góry dnem (rób to ostrożnie aby się nie poparzyć) na przygotowaną wcześniej szmatkę. Zostaw do całkowitego ostygnięcia i wynieś do suchego i chłodnego miejsca. Możesz przechowywać je spokojnie całą zimę.

Warzywa

Wiele warzyw ulega samozniszczeniu w naszej lodówce. Pleśnieją, nie nadają się do użytku. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie dat na produktach i przeglądanie całej zawartości lodówki. Warzywa najczęściej używamy do obiadów, sałatek – to dobre rozwiązania. Warzywa w naszej diecie są niezmiernie ważne – dostarczają mnóstwo witamin. Po co brać sztuczne suplementy lub leki – gdy można zjeść to co mamy zakupione.

Warzywa idealne nadają się do przetworów. Najczęściej używanymi w tym celu produktami są ogórki i grzyby. Jest mnóstwo przepisów i sposobów na przygotowanie tego typu przetworów. Każdy znajdzie coś dla siebie – ewentualnie zawsze można zmieniać przepisy i konstruować je według własnego uznania.

Ciekawostką mogą być produkty takie jak cebula czy czosnek – marynowane są przepyszne. Idealne jako dodatek do mięs, burgerów, zapiekanek albo jako zwykły dodatek do obiadu czy kanapek, aby nabrać odporności przed sezonem jesiennym. Domowe sposoby są najlepsze – i każdy o tym wie.

Marynowania dynia czy cukinia? Oczywiście ze można! Marynowana dynia czy papryka jest idealnym dodatkiem do leczo lub gulaszu. Zaś z cukinii możemy wykonać przepyszny ketchup – ten ze sklepu, nie jest dla niego konkurencją.

Dynia lub burak jako puree – również możemy sobie zapasteryzować i w późniejszym czasie wykorzystać do ciast lub koktajli. Zachowamy wszystkie wartości odżywcze. A wydłużając żywotność produktu, zatrzymujemy pieniądze na nowe produkty tego typu.

Ogórki i grzyby marynowane są standardem w polskich domach. Po co kupować gotowe produkty pełne chemii, skoro możemy stworzyć sobie idealne dla nas przekąski. Wykorzystamy je do obiadu lub podamy jako przekąska, gdy wpadną znajomi. Kiszone ogórki czy też małosolne – zrobione oczywiście samodzielnie, są totalnie zdrowe dla naszego żołądka i poprawiają między innymi trawienie.

Pomidory, składnik mało doceniany. Używamy go najczęściej do leczo, pomidorowej czy sosów. A zapominamy o najprostszej rzeczy. Możemy spokojnie je pasteryzować. Wykorzystywać jako koncentrat lub dodawać do obiadów. Jeśli masz zbyt dużo tego składniku – polecamy wykorzystać go i zapasteryzować.

Zdrowie i uroda

Domowe syropy, maseczki, soki są idealnym sposobem na wykorzystanie danych składników. Utarło się, że kompoty robi się z konkretnych owoców. Kompot/sok z pomarańczy i cytryny – wspomoże Ciebie i Twoją rodzinę w okresie chorób, ale również zapewni Ci piękną cerę i lśniące włosy.

Składniki na jeden słoik:
  • Sok i miąższ jednej pomarańczy (bez pestek i skórki)
  • Sok i miąższ z cytryny (bez pestek i skórki)
  • Cukier (dostosuj odpowiednio dla siebie)
  • Goździki (około 10 sztuk)
  • Czosnek w ząbkach (opcjonalnie)
  • Woda 1 litr

Pomarańcze i cytrynę oraz ich sok pozbaw pestek i skórki – wrzuć do garnka. Zalej wodą i dodaj cukier i goździki. Gotuj na wolnym ogniu przez około 20 minut. Mieszaj często aby cukier nie przywarł do dna. W międzyczasie łyżką naciskaj miąższ z obu produktów (aby uwolnić jeszcze więcej soku). Przelej do słoika i pasteryzuj (Przepis na pasteryzację w piekarniku jest powyżej).

Domowy syrop na przeziębienia

Składniki:
  • Cebula
  • Cukier
  • Cytryna
  • Czosnek

Cebule pokrój w piórka, cytrynę w cienkie plastry. Układaj w słoiku na przemian cebula, cytryna czosnek – w między czasie podsyp cukrem. Odstaw w ciepłe miejsce i poczekaj aż składniki puszczą soki. Jest to idealny sposób na przeziębienie i zwalczanie ich. Mogą pić to nawet dzieci. Spokojnie możesz zażywać dużą łyżkę dziennie Ty i cała Twoja rodzina. Warto pisz takie mieszanki nie tylko wtedy go coś nam jest. Zapobiegawczo zacznij również je stosować, a zobaczysz poprawę w ogólnym samopoczuciu.

Domowe soki

Tutaj wykorzystać możesz nie tylko standardowo miód, cytrynę, imbir i czosnek. Możesz sięgnąć po maliny, czarne porzeczki i inne owoce. Każdy z syropów z danego składnika ma inne właściwości (przykładowo sok z malin dodany do ciepłej herbaty działa rozgrzewająco). Sposobów na wykonanie i skład jest przeróżny. Przepisów znajdziesz mnóstwo, na pewno dobierzesz coś adekwatnego do swoich upodobań i potrzeb. Warto znaleźć na to czas i nie kupować w sklepach – tam nigdy nie mamy gwarancji czy nie została dodana jakakolwiek chemia.

Pędy sosny, szyszki, bez – no składników jest mnóstwo. Jeśli zamierzasz wykonać dany syrop, poczytaj o jego wykonaniu i tego co należy zebrać. Pamiętaj aby być pewnym tego co zbieramy, żeby nie zaszkodzić sobie i swoim bliskim. Mogłoby mieć to tragiczne skutki. Poświęć chwilę poszukaj informacji, zapytaj osób, które się na tym znają. Podpowiedzą ci na co warto zwracać uwagę przy zbiorach i przy wykonaniu. Wszystkie wskazówki są ważne. Mogą ułatwić ci pracę i zaoszczędzić nieudanych prób.

Wykorzystanie przetworów

Wyobraź sobie, że masz niezapowiedzianych gości. w lodówce totalne pustki. Nawet herbata wyparowała. Odwiedzasz swoją spiżarnie – wybierasz przekąski zrobione przez samą siebie, kompocik i podajesz. Entuzjazm gości gwarantowany. Przetwory często świetnie współgrają z alkoholem i są podawane jako przystaweczki. Ładnie wyglądają, apetycznie pachną i na pewno znajdzie się smakosz takowych produktów. Jeśli masz więcej czasu zakup składniki i wykonaj je dla swojej rodziny – na pewno ucieszą się z takiego prezentu i chętnie go wykorzystają – zwłaszcza, że takie produkty można przechowywać w suchym i chłodnym miejscu bardzo długo.

Warto inwestować w swoje zdrowie – zwłaszcza gdy składniki na przetwory mamy pod ręką. Nie przyjmujmy chemii w sprzedawanych w sklepie produktach. Zróbmy je sami – będziemy pewni tego co znajduję się w środku. Potrzeba chwilę aby je wykonać ale warto. Odzwierciedli się to w Twoim zdrowiu i zdrowiu Twoich bliskich. Dbajmy o siebie. Sezon jesienno-zimowy jest bardzo zdradliwy. Jeżeli możesz wspomóc się domowymi sposobami i oszczędzić sobie biegania po lekarzach i przyjmowania leków – dlaczego nie?
Jeśli my wprowadzimy takie zwyczaje w naszym domu – zwyczaje zdrowych rzeczy – jest duże prawdopodobieństwo, że nasze dzieci i później nasze wnuki będą kontynuować tradycję i zaprzestaną faszerować się chemią ze sklepu.
Zdrowie jest najważniejsze i nie kupimy je za żadne pieniądze. Domowe sposoby były dobre od dawien dawna – potwierdzi to każda babcia. Uczmy swoje dzieci dobrych nawyków. Może uchroni ich to przed niepotrzebnymi przeziębieniami, katarem i kaszlem. Lepiej zapobiegać niż leczyć, a takie mieszanki na pewno nikomu nie zaszkodzą. A maseczki wykonane z przeróżnych produktów (cytryna, nawet piwo) sprawią, że nie dość, że będziesz zdrowy to staniesz się jeszcze piękniejszy. Chyba warto? Zdecydowanie tak. Nie marnuj składników. Wykorzystuj je w pełni.