Krostki lub pryszcze na pośladkach to wstydliwy problem, który dotyka najczęściej dorosłych, ale również w mniejszym stopniu dzieci. O ile wypryski na twarzy zazwyczaj kojarzą nam się z jedną z najczęstszych przyczyn ich występowania – trądzikiem, o tyle krosty na pośladkach wzbudzają niepokój, wyglądają nieestetyczne, czasami są bolące i zupełnie nie wiemy, skąd się wzięły i jaka jest ich przyczyna. Niedoskonałości skórne bardzo często wpływają na nasze samopoczucie oraz samoocenę, szczególnie jeśli pojawiają się w miejscach widocznych. Najczęściej jest to twarz, ręce, nogi, ale również pośladki, które szczególnie w okresie letnim chcemy, aby wyglądały dobrze, kiedy zakładamy strój kąpielowy i mamy ochotę wyjść na plażę.
Krosty na pośladkach – skąd się biorą?
Przyczyn powstawania tego rodzaju wykwitów skórnych może być wiele. Najważniejsze jest to, aby poznać ich przyczynę, bo tylko wtedy możliwe jest podjęcie skutecznych działań w celu całkowitego wyeliminowania problemu.
Wśród przyczyn, które możemy łatwo wyeliminować (bardzo często nawet sami, bez pomocy lekarskiej) na pewno znajdą się:
- niewłaściwa higiena – nie oznacza wcale zaniedbywania tych miejsc, chodzi raczej o stosowanie niewłaściwych zabiegów, czy środków na te okolice ciała (warto zadbać o regularne peelingi, odpowiednie nawilżanie skóry i bezwzględnie unikać kosmetyków opartych na alkoholu)
- dieta bogata w cukier oraz produkty wysokoprzetworzone – niestety to, czym karmimy nasze ciało ma bezpośrednie przełożenie na kondycję naszej skóry
- alergia na środki piorące lub kosmetyki – warto zmienić na jakiś czas proszek do prania albo ulubiony żel po prysznic, aby upewnić się, czy nie jest on powodem zaistniałych problemów skórnych
- noszenie ciasnych ubrań, wykonanych ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów – warto tu zwrócić szczególną uwagę na bieliznę, jeżeli jest niewłaściwie dobrana albo wykonana z tak lubianych dzisiaj sztucznych koronek, bo to prosta droga do problemów skórnych, których mogą stać się przyczyną
Inne przyczyny, które najczęściej wymagają konsultacji lekarskiej i mają bardziej złożone podłoże powstawania, to:
- Trądzik skupiony – jeżeli nie mamy problemów z trądzikiem na twarzy, dekolcie, czy na plecach, to pojedyncze niewielkie zmiany na udach oraz pośladkach nie powinny nas martwić i wzbudzać niepokoju. Prawdopodobnie są to przejściowe zmiany, które nie mają poważnej przyczyny i znikną samoistnie po pewnym czasie. Ale i tu trzeba zachować czujność, ponieważ nawet pojedynczy, bolący wyprysk może okazać się np. czyrakiem, a to wymaga już wizyty u lekarza oraz leczenia przy pomocy odpowiedniego antybiotyku. Jeżeli jednak krosty są liczne, z widocznym stanem zapalnym (wypełnione ropą), występują blisko siebie w większych grupach i pozostawiają po sobie blizny, to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia właśnie z trądzikiem skupionym. Pojawia się on najczęściej w miejscach, gdzie występuje duża ilość gruczołów łojowych, m.in. właśnie na pośladkach. Ten rodzaj trądziku wymaga konsultacji z dermatologiem, który po dokładnym zbadaniu wdroży odpowiednią farmakoterapię.
- Rogowacenie okołomieszkowe – są to zmiany skórne powstałe w wyniku nadmiernej keratynizacji skóry, czyli niedostatecznego złuszczania się naskórka, czego efektem jest zatykanie ujść mieszków włosowych przez duże ilości keratyny. Skóra staje się wtedy szorstka, sucha z widocznymi czerwonymi grudkami. Czasami pojawia się również dokuczliwe swędzenie. Leczenie polega na podawaniu preparatów miejscowych oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry.
- Opryszczka – mało kto o tym wie, że krosty na pośladkach mogą pojawić się również w wyniku opryszczki narządów płciowych, która rozsiewa się na najbliższe okolice lub przenosi się ją na inne części ciała rozdrapując powstałe zmiany. W tej sytuacji niezbędny jest kontakt z lekarzem, który rozpocznie właściwe postępowanie, aby pozbyć się problemu.
- Potówki – są to zmiany skórne, który najczęściej występują u małych dzieci, ale dotyczą również osób dorosłych. Najczęściej objawiają się małymi, podskórnymi pęcherzykami wypełnionymi płynem, które pojawiają się w wyniku nadmiernego pocenia się (nadpotliwości). Można próbować samemu pozbyć się tego problemu, np. nosząc luźne, przewiewne ubrania, częściej zażywać chłodnych kąpieli, czy stosując żel aloesowy. Jednak gdy te sposoby zawiodą niezbędna jest wizyta u specjalisty.
Krosty na pośladkach – profilaktyka
Jeżeli jest coś, na co mamy wpływ, aby zapobiec powstawaniu różnego rodzaju dolegliwości, to na pewno warto to zrobić. W myśl zasady “Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.
Na pewno warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze i przede wszystkim kupować produkty jak najmniej przetworzone. Cukier (szczególnie ten biały) w żaden sposób nie sprzyja naszemu zdrowiu i warto go, jeżeli nie wyeliminować całkowicie, to przynajmniej znacząco ograniczyć w swojej diecie. Wszystkie słodycze bogate w cukier i utwardzane tłuszcze, fast-foody, czy słone przekąski trzeba zastąpić dużą ilością warzyw, owoców oraz pełnowartościowych produktów. I przede wszystkim pamiętać o regularnym piciu wody (najlepiej 2 litry dziennie).
Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia są bardziej narażone na powstawanie wielu chorób oraz dolegliwości, w tym również tych skórnych. Warto więc zmienić swoje nawyki także w tym zakresie. I nie muszą to być wcale jakieś wyczynowe sporty, długodystansowe biegi, czy spędzanie wielu godzin na siłowni, na początek codzienny spacer albo przejażdżka na rowerze w zupełności wystarczy.
Podczas depilacji skóry również trzeba pamiętać o pewnych zasadach – przede wszystkim nigdy nie wolno golić suchej skóry, zawsze należy używać do tego celu żelu lub specjalnej pianki do golenia. Takiego zabiegu nie powinno wykonywać się w pośpiechu, bo to sprzyja różnym skaleczeniom i uszkodzeniem naskórka. Najlepiej zrezygnować z kremów do depilacji, które często podrażniają skórę. No i oczywiście regularnie wykonywać peelingi w celu pozbycia się złuszczonego naskórka.
Pryszcze na pośladkach -sprawdzone metody do zastosowania w domu
Jeżeli powstałe zmiany nie są skutkiem poważniejszych chorób i nie wymagają leczenia farmakologicznego, można zastosować poniższe metody:
- Maści i kremy – wszystkie maści i kremy zawierające retinol (wit. A) wspomagają regenerację skóry oraz mają działanie profilaktyczne. Dobre efekty możemy uzyskać stosując preparaty z mocznikiem, witaminą C, kwasem salicylowym oraz zawierające kwasy AHA. A na punktowe zmiany dobrze sprawdzą się maści z zawartością cynku.
- Kosmetyki do pielęgnacji ciała– najlepiej sięgać po produkty hipoalergiczne, bez dodatku mydła oraz sztucznych substancji zapachowych. Po kąpieli warto zastosować balsam przeznaczony do skóry suchej i szorstkiej, najlepiej jakby był dodatkowo wzbogacony o srebro koloidalne, które ma działanie antybakteryjne i zapobiega powstawaniu nowych zmian.
- Olejek z drzewa herbacianego – wykazuje bardzo szerokie zastosowanie terapeutyczne oraz lecznicze, również przy różnego rodzaju zmianach skórnych. Ma bardzo silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w przypadku wystąpienia wykwitów skórnych. Przed użyciem należy olejek rozcieńczyć łącząc kilka kropli z wodą lub olejem spożywczym. Następnie na kilka minut nałożyć na powstałe zmiany, a po zakończonym zabiegu umyć skórę wodą z delikatnym detergentem.
- Rumianek – jest to zioło doskonale znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych, przeciwświądowych i ściągających. Świetnie łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry i proces gojenia się drobnych ran. Wystarczy przygotować napar z liści rumianku, a następnie robić na jego bazie okłady na chorobowe zmienione miejsca.
- Peeling z kawy – fusy z kawy należy wymieszać z odrobiną dowolnego oleju i delikatnie wykonać peeling pośladków, omijając miejsca z aktywnym stanem zapalnym. Jeżeli zmiany są bardzo duże lepiej zastosować peeling enzymatyczny, który jest delikatniejszy i łagodniejszy dla skóry.
- Aloes – żel z aloesu wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, hamuje wydzielanie sebum, stymuluję odnowę skóry oraz zauważalnie poprawia jej kondycję. Stosując go na rożnego rodzaju zmiany skórne, w tym również trądzikowe, zmniejszamy podrażnienia, oczyszczamy skórę, jednocześnie ją nawilżając oraz blokujemy dostęp bakteriom, ponieważ aloes jest doskonałą barierą ochronną dla skóry.
Krosty, czy innego rodzaju zmiany pojawiające się na pośladkach to problem, którego nigdy nie należy bagatelizować. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy po zastosowaniu środków dostępnych w aptece bez recepty lub sprawdzonych domowych metod, dolegliwości nie znikają albo bardziej się nasilają. Wtedy należy bezwzględnie zasięgnąć porady u lekarza specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę i pomoże nam pozbyć się tego uciążliwego problemu. A im wcześniej zaczniemy działać, tym większe mamy szanse na całkowite wyleczenie. Jest to zasada, o której warto pamiętać zawsze, kiedy zauważymy u siebie jakiekolwiek niepokojące zmiany. Druga zasada to profilaktyka – dbajmy o siebie, troszczmy się o swój organizm, bo tylko wtedy będziemy mogli długo cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją.