Ochrona drewna

Ochrona drewna

Drewno to materiał chętnie wykorzystywany do budowy elementów małej architektury w ogrodzie. W naturalny sposób komponuje się z otoczeniem i sam w sobie stanowi dekorację. Jednak żeby drewno przetrwało w swej krasie, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Co zagraża trwałości drewna?

W naszym klimacie głównym sprawcą degradacji drewna są czynniki atmosferyczne. Promienie słoneczne, znaczne różnice temperatur pomiędzy zimą a latem czy deszcz powodują odkształcenia i pęknięcia drewna. Z kolei wilgoć, którą łatwo chłonie surowe drewno staje się dobrą pożywką dla grzybów siniznowych i pleśni. Porażone nimi elementy szybciej butwieją i tracą walory estetyczne. Dodatkowo szkodniki, które zasiedlają drewno, drążą w nim korytarze, osłabiając jego strukturę.

Czy rodzaj drewna ma znaczenie?

Macierzyste gatunki drewna (sosna, świerk, jodła), ze względu na swą strukturę szybciej ulegają zniekształceniu i erozji biologicznej. Są miękkie i łatwiej chłoną wilgoć, dlatego koniecznie należy je zaimpregnować. W przeciwnym razie ulegają destrukcji już po kilku latach. Inaczej w przypadku gatunków drewna egzotycznego, które jest twarde i nasączone naturalnymi żywicami i olejkami. Przez to nie chłonie wody i nie rozwijają się w nim organizmy żywe. Drewno egzotyczne nie musi być impregnowane, można je tylko pokryć olejem dla zachowania intensywności koloru. Mimo wielu zalet jego koszt jest znacznie wyższy od rodzimej tarcicy iglastej, która przez to jest wciąż chętniej stosowana.

Czym impregnować?

Do ochrony drewna producenci proponują różne preparaty. To, który zastosujemy, zależy od rodzaju powierzchni oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. Naturalną urodę drewna podkreślają koloryzujące impregnaty o matowym wykończeniu, które łączą w sobie funkcje ochronne i ozdobne. Zawierają pigmenty, które chronią przed słońcem, ale nieco gorzej wnikają w drewno i słabiej zabezpieczają przed erozją niż podstawowe bezbarwne impregnaty. Inną grupę stanowią lakiery i lakierobejce, które nie wnikają w głąb drewna, ale tworząc mocną, przezroczystą powłokę dobrze zabezpieczają przed korozją. Stosuje się na zaimpregnowane powierzchnie. Cechy impregnatów i lakierów łączą w sobie lazury, które chroniąc drewno nadają mu satynowego wykończenia. Z kolei farby oraz emalie dają efekt kryjący, mają wysoką odporność na działanie wilgoci i promieni UV i są zwykle oferowane w szerokiej palecie intensywnych kolorów.

Wybierając preparat do ochrony drewna zwróćmy uwagę na jego wydajność i trwałość. Odpowiedni dobór środka pozwoli cieszyć się zdrowym i pięknym drewnem przez długie lata.