Kurzajka – czym jest? Domowe sposoby na pozbycie się kurzajki

Kurzajka – czym jest? Domowe sposoby na pozbycie się kurzajki

Spośród wielu różnych zmian skórnych, szczególnym rodzajem są kurzajki. Z pewnością, niejeden z nas spotkał się z tą zmianą w swoim życiu. Czym dokładnie jest kurzajka? Jak powstaje? Czy jest bolesna? Gdzie możemy się zakazić? Jakie są sposoby – medyczne oraz te domowe, na pozbycie się kurzajek?

Kurzajka – co to, rodzaje

Kurzajka, czyli brodawka, to zmiana skórna, którą powoduje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajka przypomina narośl o grudkowatym charakterze, wielkości od kilku do 2 cm. Ma odcień cielisty, szary lub brązowy. Najczęściej, kurzajki występują na dłoniach i stopach, chociaż mogą się też pojawić w innych miejscach np. miejscach intymnych.

Kurzajka najczęściej jest bezbolesna, choć w zależności od jej położenia i wielkości, może powodować dyskomfort przy chodzeniu.

Wiele osób zastanawia się, jak odróżnić kurzajkę od zwykłego odcisku. Wokół kurzajki brak jest zazwyczaj oznak stanu zapalnego. powierzchnia kurzajki jest nieregularna oraz szorstka. Brodawka na stopie bardzo często ma także na szczycie czarne kropki, których nie da się zauważyć w przypadku odcisków.

Kurzajka to łagodna zmiana skórna. Wirus HPV jest dość powszechny w środowisku i posiada ponad 100 typów. Za namnażanie komórek skóry, w wyniku których pojawia się kurzajka, odpowiadają jedynie niektóre typy wirusa. Na stopach to najczęściej kurzajka typu myrmecia (odpowiada za nią HPV 1), kurzajka mozaikowa (HPV 2) oraz kurzajka okołopaznokciowa (HPV – 1).

Miejsca zakażenia kurzajką

Kurzajką można się zarazić wszędzie tam, gdzie chodzimy boso. Zarażamy się przez kontakt z zarażoną osobą albo przedmiotem, z jakiego korzystała. Do miejsc największego ryzyka należą sauny, baseny, szatnie gimnastyczne, łazienki publiczne czy salony kosmetyczne. Zakażeniu sprzyja też ciepło oraz wilgoć. Warto też pamiętać, że HPV może być też przenoszone drogą płciową.

Wirus HPV wnika do organizmu przez uszkodzony naskórek, dlatego wystarczy jedynie drobne zranienie lub otarcie. Jeśli jesteśmy zdrowi, raczej nie musimy się obawiać zarażenia, bo kurzajki zazwyczaj dotyczą osób z zaburzoną odpornością. Co ciekawe, od momentu zarażenia do wystąpienia kurzajek może upłynąć kilka miesięcy. W tym czasie już jesteśmy  nosicielami i możemy zarażać kolejne osoby.

Sposoby na pozbycie się kurzajek

Jeśli już stwierdziliśmy obecność kurzajki, możemy się jej pozbyć metodami leczniczymi dostępnymi w służbie zdrowia, środkami dostępnymi w aptece lub środkami domowymi.

Do medycznych metod używanych w celu pozbycia się kurzajek zaliczamy m.in. krioterapię, laseroterapię, elektrokoagulację czy zabiegi chirurgiczne. W aptekach natomiast znajdziesz wiele preparatów na kurzajki, które dostępne są bez recepty. Występują one zazwyczaj w formie żelu lub lakieru, który ma za zadanie zmiękczyć i rozpulchnić zrogowaciały naskórek, a następnie jego złuszczenie.

Jeśli chcesz się pozbyć kurzajki w domowy sposób, pomocny może być glistnik lub mniszek lekarski, którego sokiem należy smarować zmianę dwa razy dziennie, co spowoduje odpadnięcie kurzajki. pomocny może być także rozgnieciony czosnek, który nakładam na zmianę i zaklejamy plastrem lub też stosowany kilka razy dziennie olejek z drzewa herbacianego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kurzajek, wejdź na stronę https://twoje-surfowanie.pl/porady-zdrowotne/kurzajka-na-stopie-przyczyny-leczenie-i-domowe-sposoby/