Kraków – miasto królów

Kraków – miasto królów

Kraków to drugie po Warszawie największe miasto w Polsce. To także jedno z lepszych miast do życia. O pracę w Krakowie bardzo łatwo, o wyższe niż gdzie indziej zarobki również. Do Krakowa rokrocznie ściągają tysiące studentów, którzy na ponad 30 uczelniach zdobywają wiedzę, a później najczęściej zostają w tym mieście, kupują mieszkanie i zakładają rodziny. Co takiego jest w Krakowie, że warto tutaj zamieszkać?

Oczywiście wspomniane już uczelnie i praca. Najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska czy Akademia Górniczo-Hutnicza, to uczelnie-legendy. Kto ma dyplom powyższych szkół, ma otwartą drogę do kariery. To dzięki studentom też miasto tętni życiem. Jak w żadnym innym łatwo tutaj o puby, bary, restauracje, nocne kluby, ale też ambitne festiwale, koncerty czy wystawy.

W Krakowie nie brakuje też muzeów, a już na pewno zabytków. Od Sukiennic i Kościoła Mariackiego na największym rynku Europy, przez Wawel, po żydowski Kazimierz. To te miejsca sprawiają, że Kraków o każdej porze roku tętni życiem, a od wiosny po jesień miasto zalewa fala turystów. Chociaż akurat na turystów (i na smog) najbardziej narzekają mieszkańcy miasta. Czują się zadeptywani, wiecznie jeżdżą zatłoczonymi tramwajami i brakuje im miejsca do parkowania, zwłaszcza w pobliżu centrum. Jednak coś za coś, bo turyści zostawiają w mieście sporo pieniędzy oraz korzystają z usług lokalnych przedsiębiorców.

Z Krakowa blisko też do Zakopanego, chociaż dojazd samochodem w szczytowych momentach może zająć… nawet kilka godzin. Czasami łatwiej więc z Krakowa wylecieć. Nieopodal miasta znajduje się bowiem prężnie działające lotnisko.

Minusem Krakowa są także ceny mieszkań. Są jednymi z najwyższych w Europie i najwyższymi po Warszawie. To sprawia, że nawet wyższe zarobki nie są przepustką do własnego lokum. Na szczęście mieszkania wciąż powstają, może nie w centrum, ale w dalszych dzielnicach miasta i sprzedają się całkiem nieźle, bo wciąż zalety mieszkania w Krakowie bardziej przyciągają do stolicy małopolski, niż wady zniechęcają do osiedlania się w mieście Kraka.