Kaski ochronne – jaki wybrać i kto powinien je zapewnić? 

Brak kasku ochronnego na placu budowy zwiększa ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Natomiast jego obecność porządkuje, to co się w miejscu pracy dzieje. Źle dobrany kask wpłynie na pogorszenie komfortu pracy. Jest także duża szansa, że po prostu zostanie nieużyty. Dlatego dopasowanie kasku do głowy pracownika jest niezwykle ważne. Jak wybrać kas ochronny i kto powinien go zapewnić?

Jaki powinien być kask ochronny? 

Kaski ochronne są środkiem ochrony indywidualnej. Jest to niezbędny element wyposażenia każdej osoby znajdującej się na placu budowy. Nie tylko budowlańców, ale także architektów, kierowników budowy czy odwiedzających. Kask ochronny zabezpiecza głowę oraz odcinek szyjny przed poważniejszymi urazami. Trzeba pamiętać, że plac budowy jest miejscem niebezpiecznym, które wymaga zachowania szczególnej ostrożności. 

Z powodu panującego zagrożenia, kaski ochronne przede wszystkim powinny być wytrzymałe. Najlepiej jest zainwestować w wysokiej jakości materiały, które będą odporne na pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne. Warto także pamiętać, że różnego rodzaju wyżłobienia, profile i dodatki w kasku nie są dla ozdoby. Zapewniają one dodatkowe bezpieczeństwo i komfort pracy. 

Po drugie, kask ochronny musi być wygodny. Jeżeli kask będzie niedopasowany do głowy użytkownika, to duże szanse, że w którymś momencie pracy zrezygnuje on z jego używania, ze względu na brak komfortu. Tym sposobem zwiększy się ryzyko na poważne uszkodzenie głowy, za które de facto, odpowiadamy my, jako pracodawcy. Podsumowując, kask ochronny musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i wygodny. Warto także zwrócić uwagę, czy zakrywa w większości głowę, dzięki czemu zapewnia większe bezpieczeństwo. 

Kto zapewnia kaski ochronne?

Kask ochronny należy do grupy środków ochrony indywidualnej. Według polskiego prawa pracy, to pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia niezbędnej odzieży, a więc w tym i kasku. W przypadku, kiedy pracownik chce używać swojego sprzętu, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu ekwiwalent. 

Czy kolor kasku ma znaczenie? 

Formalnie kolor kasku nie ma większego znaczenia, jednak utarły się pewne schematy, które organizują miejsce pracy. Z budowlańcami najczęściej kojarzony jest kask żółty. Kask pomarańczowy przeznaczony jest dla geodetów. Czarny natomiast dla architektów, a niebieski na przykład dla elektryków. Bardzo ważny jest także kask biały, który możemy znaleźć na głowie kierownika budowy. Dzięki systemowi kolorystycznemu, w szybki sposób możemy zlokalizować  poszukiwaną osobę. 

Dodaj komentarz