Kalibracja alkomatu cała Polska!

Kalibracja alkomatu cała Polska!

Masz własny alkomat? Używasz go często po spożyciu alkoholu? Jeśli tak, profesjonalny serwis alkomatów to miejsce, które z pewnością powinieneś odwiedzić. To jedyny sposób, aby utrzymać funkcjonalność urządzenia na właściwym poziomie. Bez tego możesz uzyskać niewłaściwe pomiary i nazbierać sobie problemów. Chcesz wiedzieć więcej?

kalibracja alkomatu cała Polska

Na czym polega kalibracja alkomatów?

Na początku trzeba zaznaczyć, że kalibracja alkomatu cała Polska nie jest wcale prostym zadaniem. Wbrew temu, co wielu posiadaczy testerów uważa, renowację urządzenia trzeba koniecznie przeprowadzić w odpowiedniej placówce. Pod żadnym pozorem nie należy kalibrować alkomatu samodzielnie. Rzecz w tym, że proces wymaga konkretnych warunków laboratoryjnych. W pomieszczeniu musi być stała wilgotność powietrza i temperatura. Zadanie wymaga też specjalistycznego sprzętu.

Cała procedura polega na dokonaniu stosownych porównań według wzorca i regulacji sensora z oprogramowaniem, które steruje danym alkomatem. Kalibrowanie urządzenia powinno też mieć miejsce przy stałym stężeniu alkoholu podczas prób dokonywanych przez technika. To istotne, ponieważ powietrze wtłaczane do alkomatu za każdym razem musi mieć identyczny skład chemiczny, gdy dokonuje się pomiarów regulujących. Gdy wszystkie warunki są spełnione, alkomat zostaje podłączony do specjalnych urządzeń wzorcowych. W nich znajduje się powietrze będące symulacją oddechu ze ściśle określoną dawką alkoholu. Na tej podstawie specjalista skalibruje alkomat, który odzyska swoje właściwości i fabryczną jakość pomiarów.

Kiedy trzeba dokonać kalibracji alkomatu?

Każde urządzenie ma inne parametry, jednak sprzęt z sensorem elektrochemicznym wymaga procedury co 12 miesięcy, podczas gdy kalibrację alkomatu półprzewodnikowego (czyli tego tańszego) trzeba przeprowadzić co pół roku. W przeciwnym wypadku jakość odczytów będzie niewiarygodna. W związku z tym ilość alkoholu w wydychanym powietrzu może być wyższa, niż to pokazują wyniki w nieskalibrowanym alkomacie.

Istotna jest również żywotność sensora. Będzie oczywiście różna w zależności od modelu alkomatu, niemniej im tańszy sprzęt, tym krócej jego sensor będzie zdatny do użytku. Półprzewodniki to nie więcej niż 2 lata użytkowania. Tester elektrochemiczny zaś będzie funkcjonował przez co najmniej 3 lata, a w przypadku naprawdę konkretnego modelu użytkownik alkomatu może liczyć nawet na 6 lat.

Poza tym w grę wchodzi jeszcze intensywność wykonywania operacji. Używać alkomatu należy tak często, jak jest to konieczne. W związku z tym, jeśli w danym czasie sensor elektrochemiczny wykonał ok. 500 pomiarów – należy bezwzględnie skalibrować alkomat, choćby nie upłynął jeszcze rok od ostatniej renowacji. Półprzewodniki siłą rzeczy mają mniejsza wytrzymałość, więc tutaj już po 100 pomiarach nie powinno się korzystać z urządzenia. Więcej wytycznych można znaleźć tutaj: kalibracja alkomatu cała Polska.

kalibracja alkomatu pro x 5 plus

Ile kosztuje kalibracja alkomatu?

Bardzo niewiele. Sprzęt do użytku prywatnego to stały koszt 65 złotych. Alkomaty przesiewowe zaś, policyjne i barowe, kalibrowane są w cenie 149 zł od sztuki. Do tego, oprócz zregenerowanego urządzenia, dostaje się certyfikat potwierdzający, że procedura w danym dniu przebiegła pomyślnie. W cenę wliczyć też należy koszty związane z przesyłką, jeśli mieszka się zbyt daleko, aby samodzielnie odebrać sprzęt.

Całkowity koszt kalibracji jest więc bardzo niski w porównaniu do tego, ile kosztuje zupełnie nowe urządzenie. Opłacalność wysłania sprzętu do profesjonalistów wynika też z faktu, że dzięki temu można uniknąć słonych mandatów, o utracie prawa jazdy nie wspominając. Jeśli się to weźmie pod uwagę, wyjdzie jak młotkiem w szkło, że kalibracja alkomatu cała Polska to naprawdę dobry pomysł.