Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu konsolidacyjnego?

Mianem kredytu konsolidacyjnego określa się zobowiązanie, które jest przeznaczone na spłatę bieżących zobowiązań, takich jak kredyty gotówkowe czy mieszkaniowe. Zobowiązanie to umożliwia m.in. pokrycie limitu karty kredytowej czy też zamknięcie debetu na koncie. Nowy bank spłaca wszystkie dotychczasowe zobowiązania dłużnika i zamienia je w jedną czytelną ratę. Konsolidacja kredytów z jednej strony dostarcza klientowi wiele korzyści, z drugiej zaś wiąże się z różnymi ograniczeniami. Podjęta w odpowiednim momencie decyzja o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego (sprawdź adres i dowiedz się więcej) może uchronić konsumenta przed trudnościami w spłacie zadłużenia, które często rujnują domowy budżet.

Wysokość raty kredytu konsolidacyjnego

Rata kredytu konsolidacyjnego często bywa niższa niż suma płatności wcześniejszych zobowiązań. Sytuacja ta możliwa jest dzięki wydłużeniu czasu finansowania. Jest to zatem korzystne rozwiązanie dla osób posiadających problemy z przepływem gotówki. należy jednak pamiętać iż wydłużenie okresu spłaty zobowiązania przyczynia się do zwiększenia jego kosztu całkowitego.

Czy każde zobowiązanie można skonsolidować?

Jeszcze do niedawna nie każde zobowiązanie, które posiadał dłużnik można było skonsolidować. Kredyty konsolidacyjne odnosiły się jedynie do długów, zaciągniętych w innych bankach. Obecnie możliwe jest także połączenie kredytów preferencyjnych czy też pożyczek z parabanków. Możemy zatem skorzystać z oferty konsolidacji chwilówek (sprawdź adres, aby dowiedzieć się, na czym ona polega) kredytem bankowym, co jeszcze do niedawna nie wchodziło w grę. Ocena zdolności kredytowej tworzona jest w oparciu o wszystkie zobowiązania dłużnika.

Wybór najlepszej oferty

Jeżeli podjęliśmy decyzję o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego i połączeniu wszystkich zobowiązań w jedno, warto porównać wszystkie dostępne na rynku oferty i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję. Duże ułatwienie stanowią w tym przypadku dostępne w internecie rankingi oraz porównywarki, które pozwalają na dokonanie pierwszej selekcji.Kolejnym krokiem jest złożenie wniosków do wybranych banków i oczekiwanie na propozycje z ich strony. Dokonując analizy otrzymanych ofert, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, takich jak:

  • kwota raty nowego kredytu (jeżeli zaproponowano dłuższy okres spłaty, powinna być ona niższa od sumy dotychczasowych obciążeń gotówkowych),
  • całkowitą kwotę do spłaty (banki zwykle pobierają dodatkową prowizję),
  • okres spłaty kredytu po konsolidacji – ( instytucje bankowe mogą wyznaczyć maksymalny okres spłaty kredytu. Najczęściej jest on podawany w miesiącach),
  • zabezpieczenia kredytu (wartość zabezpieczenia wpływa na atrakcyjność oferty),
  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Dodaj komentarz