Dlaczego warto kontrolować swoją historię kredytową

Historia kredytowa

To pytanie zadaje sobie bardzo dużo osób. Trzeba podkreślić, że nie brakuje ludzi, którzy nie wiedzą bowiem, dlaczego warto kontrolować swoją historię kredytową. Poza tym nie mają pojęcia, gdzie można znaleźć takie informacje? O tym dowiesz się czytając dzisiejszy artykuł, który jest poświęcony temu zagadnieniu.

Dane dostępne w BIK

Należy podkreślić, że Biuro Informacji Kredytowej zawiera dane o zaciągniętych kredytach, pożyczkach krótkoterminowych itp. To bardzo ważna kwestia. Należy dodać, że wiadomości do BIK-u są przesyłane nie tylko przez banki, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Taka instytucja jest “zasilana” newsami również przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, czyli popularne SKOK-i. Nie da się ukryć, że od niedawna Biuro Informacji Kredytowej jest także skarbnicą wiedzy na temat byłych lub obecnych chwilówek. Wszystko dlatego, że pożyczki pozabankowe także współpracują z tą instytucją.

Dlaczego warto kontrolować swoją historię kredytową

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zawarte informacje rzucają pozytywne lub negatywne obrazy na temat konkretnego petenta, który stara się o pożyczkę. Dlaczego? Jeśli historia kredytowa jest dobra, to banki po prostu ufają konkretnej osobie. Banki widzą bowiem jak na dłoni, że dany człowiek brał kredyty, ale regularnie je spłacał. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że są to bardzo cenne informacje. Co dzieje się wtedy, kiedy przedstawiciel banku oceniający konkretnego interesanta widzi, że jego historia kredytowa jest delikatnie mówiąc kiepska? Niestety, w takiej sytuacji szanse na otrzymanie pożyczki są po prostu małe. Bank nie traktuje bowiem takiej osoby jako człowieka godnego zaufania. Trzeba wyraźnie to podkreślić. Nic więc dziwnego, że warto nie tylko kontrolować swoją historię kredytową, ale również o nią dbać.

Jak można to zrobić

Trzeba podkreślić, że Biuro Informacji Kredytowej jest dostępne nie tylko dla banków, które oceniają zdolność konkretnego interesanta zainteresowanego kredytem hipotecznym, samochodowym, konsolidacyjnym itp. Warto wiedzieć, że tak naprawdę każdy z nas może uzyskać dostęp do zawartych tam danych. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, żeby zrealizować ten cel. Dlaczego warto? Powodów jest kilka. To sposób na to, aby dowiedzieć się czy ktoś nie bierze na Ciebie żadnej pożyczki. Jest to bardzo istotne w aspekcie osób, które kiedyś zgubiły dokumenty tożsamości. Ponadto dzięki temu można kontrolować swoją historię kredytową i zobaczyć, jak jesteśmy postrzegani w oczach banku. Czasami niektóre informacje nie są zgodne ze stanem faktycznym. Wtedy można wystąpić do konkretnego banku, SKOK-u czy instytucji pozabankowej, aby konkretne dane zostały jak najszybciej zmienione.

Dodaj komentarz