Demencja starcza –jak sobie z nią radzić?

Demencja starcza –jak sobie z nią radzić?

Demencja starcza, czyli tzw. otępienie starcze, to choroba, która najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia. Nie jest bezpośrednio związana ze starością. Raczej jest stanem patologicznym, który trzeba i należy leczyć.

Leczeniem choroby powinna się zająć rodzina chorego, ponieważ demencja doprowadza człowieka do takiego stanu, w którym samemu jest ciężko zmobilizować się do wizyty u lekarza.

Demencja starcza – objawy

Rodzina chorego może w bardzo łatwy sposób rozpoznać chorobę. Jest ona dość prosto zauważalna, ponieważ z dnia na dzień zmienia się zachowanie osoby cierpiącej na demencję. Staje się jakby otępiona, jej ruchy mogą być spowolnione, ma wyraźne problemy z koncentracją, zapomina rzeczy, które działy się przed chwilą, ale doskonale pamięta to, co wydarzyło się w młodości. Czasami nie potrafi przypomnieć sobie jak nazywają się podstawowe przedmioty użytku domowego. Równie często ma problem z samym nazwaniem ich, wyartykułowaniem słów.

Osoby chore na demencję mają jakby zmienioną osobowość. Ich nastrój jest różny i podatny na częste i gwałtowne zmiany. Mogą być zalęknione, by po chwili reagować na inne osoby z agresją. Czasami zaczynają mieć problemy ze zdrowym odbiorem rzeczywistości. Swoją złość i wyimaginowane domysły mogą kierować przeciwko bliskim. W wielu przypadkach osób chorych na demencję, dochodzi do oskarżania bliskich o kradzieże, złą opiekę, a nawet chęć przejęcia mieszkania osoby chorej w celu zbogacenia się. Cierpiący na otępienie starcze mogą zacząć widzieć w bliskich wrogów, by po chwili całkowicie zmienić myślenie.

Demencja starcza – przyczyny

Przyczyny choroby nie są do końca znane. Uznaje się, że pewien wpływ ma genetyka i osobnicze predyspozycje, szczególnie związane z zaburzoną pracą układu nerwowego. Trzeba jednak podkreślić, że demencja bardzo często towarzyszy następującym chorobom:

choroba Alzheimera
choroba Parkinsona
chorobą Picka
otępienie z ciałami Lewy’ego
innym chorobom neurodegeneracyjnym, w których przebiegu dochodzi do utraty komórek nerwowych

Demencja starcza – leki najczęściej stosowane

Jeżeli chory cierpi na inne choroby towarzyszące demencji, to przyjmowane na nie leki często w pewnym stopniu też leczą samą demencję. Poza tym stosuje się środki zawierające dużą dawkę acetylocholiny, czyli substancji poprawiającej pracę układu nerwowego. Poza tym można dodatkowo stosować preparaty dostępne bez recepty, które poprawiają pamięć, koncentrację i dodają sił witalnych. Bardzo ważne jest też przyjmowanie niektórych produktów naturalnych, jak olej z nasion ogórecznika lekarskiego, żeń-szeń, miłorząb japoński, które ogólnie poprawiają stan chorego.

Demencja starcza – jak leczyć, by osiągnąć najlepsze rezultaty?

W leczeniu tej choroby najważniejsze jest szybkie podjęcie konsultacji lekarskiej. Jest to obowiązek spoczywający na rodzinie chorego. Bardzo często zdarza się tak, że sam chory unika wizyt u lekarza i ogólnie stara się niejako wycofać z normalnego życia. Nie chce chodzić na zakupy, wychodzić z domu, podejmować nowych czynności. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie wizyty lekarskiej do domu lub nakłonienie chorego w inny sposób do wyjścia do lekarza. Nawet niewielkim podstępem.

Lekarz może zlecić przeprowadzenie dodatkowej konsultacji neurologicznej i psychiatrycznej. Często proponuje wykonanie dodatkowych badań i przepisuje odpowiednie leki.

Poza stosowaniem leków przepisanych przez lekarza, przyjmowaniem preparatów bez recepty i naturalnych substancji poprawiających funkcjonowanie mózgu i całego organizmu, można dodatkowo stosować metody domowe – profilaktyczne.

Profilaktyka domowa

Warto zachęcić chorego do podejmowania czynności, które wspomogą pracę jego umysłu. Rozwiązywanie krzyżówek, czytanie na głos, oglądanie telewizji, granie w warcaby i szachy to zawsze bardzo przydatny trening mózgu.

Nie można zapominać również o tym, że w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów leczniczych, chory powinien przebywać w przyjaznym i ciepłym środowisku. Rodzina chorego powinna otoczyć go troską, opieką i spokojem. Musi zachować dużą wyrozumiałość i unikać wszelkich sytuacji stresowych. Niestety demencji starczej nie jesteśmy w stanie całkowicie wyleczyć, ale możemy znacząco opóźnić rozwój choroby.