Bez kwiatów na ślub, czyli pomysły na prezent dla Młodych

Bez kwiatów na ślub, czyli pomysły na prezent dla Młodych

Oprócz prezentów, o których pisałam w poście Prezenty ślubne? – „niechaj zmieszczą się w kopercie”, Parze Młodej daje się również zwyczajowo kwiaty. Jest to taki sam zwyczaj jak to, że Panna Młoda ma długą, białą (lub ecru :)) suknię, a goście weselni są eleganccy i radośni. Ale aktualnie rzadko spotyka się gości weselnych niosących wielkie bukiety.

Oczywiście są Pary Młode (choć raczej powinnam napisać w tym przypadku – Panny Młode), które kwiaty uwielbiają i nie wyobrażają sobie dostać w dniu ślubu żadnego zamiennika pięknych kwiatów. Jednak z kwiatami zawsze pojawia się parę problemów… Jak je przetransportować? Gdzie je przetransportować (zwłaszcza jeśli bierzemy ślub daleko od miejsca zamieszkania)? Skąd wziąć tyle naczyń z wodą? Gdzie je wyrzucić jak już zwiędną? Poza tym, Para Młoda często zaraz po weselu wybiera się w podróż poślubną, więc nawet nie zdąży się tymi kwiatami nacieszyć, a już będzie trzeba je zutylizować. I właśnie ktoś kiedyś wpadł na genialny pomysł, że „skoro każda para weselna wyda na bukiet (którego wcale nie potrzebuję) min. 30 zł, to może niech wyda te pieniądze na coś innego…?” Super! Tylko na co? Pomysłów jest masa! Oto kilka najbardziej popularnych:

Zamiast kwiatów – wino

Po takim weselu można sobie całkiem ładnie zaopatrzyć piwniczkę z winem. Wino jest trwałe, nawet kilka lat później można otworzyć sobie buteleczkę (np. na rocznicę) i powspominać piękne wesele. Plusem jest również to, że najprawdopodobniej goście dadzą Wam takie wino, jakie sami lubią – można więc spróbować czegoś innego niż to, co zawsze się kupuje.

Zamiast kwiatów – kupony totolotka

„A nóż trafi się jakaś szósteczka, w końcu tyle kuponów dostaliśmy”… Prawdopodobieństwo jest nadal nikłe, ale sam fakt sprawdzania i zdrapywania zdrapek to na pewno dobra zabawa. A może akurat jeden z kuponów będzie tym szczęśliwym…? Koniecznie zapamiętajcie od kogo go dostaliście!:)

Zamiast kwiatów – książki

Kolejny bardzo popularny zamiennik kwiatów. Jeśli lubicie czytać, to można sobie powiększyć biblioteczkę przy okazji ślubu. Mogą się trafić jakieś książki-perełki, na które nie trafilibyście sami, ale może się zdarzyć również tak, że dostaniecie kilka takich samych książek kucharskich albo poradników typu „jak być dobrą gospodynią domową” (murowany prezent od teściowej :-P).

Zamiast kwiatów – kwiaty doniczkowe

Jeśli macie spore mieszkanie i dużo parapetów, to ta propozycja może być właśnie dla Was. Kwiaty doniczkowe są znacznie trwalsze niż cięte i można się nimi cieszyć dłużej niż kilka dni. Są jednak również minusy. Takie kwiaty wymagają poświęcania im dużo czasu, no i nie wszystkie musza pasować do Waszego wnętrza. Natomiast goście dający kwiaty doniczkowe w prezencie Młodej Parze powinni pamiętać o tym, aby dołączyć do nich jakąś książeczkę albo chociaż ulotkę o tym, jak należy o takiego kwiatka dbać.

Zamiast kwiatów – bilety i vouchery

Bardzo ciekawa propozycja zamiennika kwiatowego. Mogą to być bilety do kina, teatru, na wystawę, zaproszenie na degustację wina, czekolady, na masaż, voucher na kurs lepienia z gliny… Goście mogą popisać się kreatywnością, a Młodzi będą mieli dużo frajdy z realizowania biletów!

Zamiast kwiatów – pomoc charytatywna

Młode Pary bardzo często chcą się dzielić swoim szczęściem. Bardzo popularne ostatnio zrobiło się proszenie gości, aby zamiast kwiatów na ślub podarowali Młodym coś, co mogliby przekazać potrzebującym. Warto wtedy określić, o co konkretnie prosicie: czy mają to być maskotki, zabawki, przybory szkolne, czy tak jak w przypadku domów małego dziecka: pieluszki, śpioszki itp. Poza tym pamiętajcie, aby przed zawiadomieniem gości gdzie chcecie przekazać drobiazgi, udać się do tego miejsca (dom dziecka, szpital czy świetlica środowiskowa) i upewnić się, że będą mogli przyjąć darowiznę (czasem są z tym prawne komplikacje). Jeśli potwierdzą, że chcą, to dowiedzcie się, co najbardziej jest im potrzebne, ponieważ może się zdarzyć, że jakiś dom dziecka jest już przepełniony zabawkami, ale być może brakuje im przyborów szkolnych itp. W podobny sposób można również pomóc schroniskom dla zwierząt, prosząc o karmę lub koce.

Zamiast kwiatów – płyty CD z muzyką lub DVD z filmami

Kolejna bardzo ciekawa propozycja dla Par, które chcą zamiast kwiatów na ślub dostać coś innego. Jest to bardzo trwały i praktyczny podarunek, który wiąże się bezpośrednio z Waszymi upodobaniami. Można nawet zaznaczyć, że chcecie płyty z jakiegoś konkretnego okresu, film z konkretnym aktorem czy muzykę danego zespołu. Jednak można również zdać się na gusta swoich gości, wtedy będziecie mieli dodatkową zabawę przy odkrywaniu i przeglądaniu płyt.

Zamiast kwiatów – inne drobiazgi

Tak naprawdę lista rzeczy, o które Młodzi mogą poprosić gości zamiast kwiatów na swój ślub jest ograniczona tylko przez wyobraźnię. Mogą to być ciekawe kubki, figurki porcelanowe, kawa w ziarnach, herbata w słoiczkach, świeczki i dziesiątki innych rzeczy. Jeszcze przez wiele kolejnych lat można się tymi rzeczami cieszyć i wspominać nie tylko dzień wesela, ale i gości, od których podostawaliście drobiazgi, na które cały czas gdzieś w domu się napotykacie.

Pojawia się jeszcze jeden problem… Mianowicie, jak grzecznie poprosić gości, aby zamiast kwiatów podarowali Wam coś innego?  W Internecie można znaleźć mnóstwo krótkich rymowanek, które można zamieścić na zaproszeniu ślubnym.

Niektórzy uważają, że pisanie krótkich wierszyków na zaproszeniu z prośbą o pieniądze lub wino jest oznaką braku taktu i klasy. Kwestia gustu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poinformować gości o preferowanej formie zamiennika kwiatowego ustnie, wręczając im zaproszenie lub telefonicznie.

A Wy jakie macie podejście do prezentów ślubnych i kwiatów? Umieszczać na zaproszeniu wierszyk czy nie? Wybierzecie klasycznie kwiaty od gości, czy macie inny pomysł? Czekam na Wasze komentarze!