Bejca – przywróć blask meblom ogrodowym

Bejca – przywróć blask meblom ogrodowym

Twoje meble ogrodowe są bardzo często narażone na bardzo zmienne i kapryśne warunki atmosferyczne. Z biegiem czasu meble z drewna, a nawet z metalu i plastiku mogą zacząć wyglądać na zużyte z powodu niesprzyjającej pogody. Może się jednak okazać, że nie ma potrzeby wymieniać tego, co nie jest zepsute. Możesz samodzielnie odnowić meble ogrodowe. To, co jest Ci do tego potrzebne to bejca, rodzaj farby, który staje się coraz popularniejszy wśród domowych renowatorów.

Ze wszystkich wymienionych powyżej ozdób ogrodowych, to drewniane meble są najczęściej pierwszymi, które wykazują oznaki zużycia. Zamiast je wyrzucać lub zlecać drogie zabiegi renowacyjne, możesz je w prosty sposób odświeżyć, przeszlifować i pomalować tak, że będą wyglądać jak nowe. A raczej jak stare, ale w artystyczny sposób. W tym poradniku znajdziesz kilka wskazówek, które poprowadzą Cię przez ten proces.

Zanim potrzebna będzie bejca – czyli przygotowanie powierzchni

Choć możesz już teraz zastanawiać się, jaka bejca najbardziej będzie pasować do innych elementów w Twoim ogrodzie, zanim przejdziemy do malowania, trzeba wszystko dobrze przygotować. Od tego zależy, jak ładnie będzie się prezentować nowe wykończenie Twoich mebli i jak trwałe i wytrzymałe będzie. Dlatego najpierw usuń istniejącą farbę lub poprzednią warstwę bejcy. Najlepiej wybrać miejsce pracy na zewnątrz lub dobrze wentylowane, takie jak na przykład otwarty garaż. Jeśli twoje meble znajdują się na tylnym patio, pracuj tam. Poświęć trochę czasu, aby przykryć taras lub powierzchnię podłogi ściereczką, aby chronić przed kapaniem i plamami. Choć bejca jest sposobem krycia powierzchni, który daje ładny efekt, może nie prezentować się szczególnie atrakcyjnie na podłodze. Dlatego zabezpiecz wszystkie powierzchnie papierem, a elementy mebli, których nie chcesz malować, oklej taśmą malarską.

Najlepiej jest usunąć luźną farbę za pomocą skrobaka do farby. Aby szybko usunąć wykończenia z większych mebli, użyj szlifierki taśmowej. Uważaj, aby nie uszkodzić mebli przez zbyt głębokie szlifowanie. Ostrożnie wyszlifuj szlifierką ręczną obszary wokół dekoracyjnie zakrzywionych powierzchni. Do szczególnie drobnych i delikatnych elementów możesz użyć drobnoziarnistej gąbki szlifierskiej. Możesz również użyć chemicznego środka do usuwania. Za pomocą średniej wielkości pędzla nanieś zmywacz równomiernie na powierzchnię. Pozostaw na 20 do 30 minut, ale nie pozwól mu wyschnąć. Usuń stare wykończenie za pomocą plastikowej skrobaczki lub gładkiej szpachli o zaokrąglonych krawędziach. Powierzchnia może być miękka, więc uważaj, aby nie uszkodzić jej skrobakiem. Pozostaw kawałek do całkowitego wyschnięcia.

Uwaga!

Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta i noś gumowe rękawice i okulary ochronne podczas korzystania z silnych środków chemicznych. Nigdy nie zdejmuj farby z mebli za pomocą środków chemicznych w pobliżu otwartego ognia, ponieważ większość tego typu produktów jest łatwopalna.

Bejcowanie – jaka bejca do jakich mebli?

Jeśli malujesz meble, które nigdy wcześniej nie były bejcowane i są wykonane z surowego drewna, przed bejcowaniem powinieneś nałożyć podkład. Pozostaw podkład do wyschnięcia na maksymalnie dwie godziny lub tak długo, jak zaleca instrukcja. Sprawdź powierzchnię pod kątem nierównych miejsc i delikatnie przeszlifuj, jeśli to konieczne. Nałóż drugą warstwę. Pozostaw podkład do wyschnięcia na 12 do 24 godzin.

Następnie nałóż warstwę bejcy. Najlepiej użyj do tego wysokiej jakości pędzla, z którego w trakcie malowania nie będą wypadać włosy. Maluj równomiernymi pociągnięciami w kierunku słojów drewna. Jeśli używasz bejcy w sprayu, maluj powoli, trzymając puszkę około 30 cm od powierzchni mebla. Używając farby w sprayu, nałóż drugą warstwę w ciągu godziny lub po 24 godzinach. Pozostaw drugą warstwę do wyschnięcia na noc.

Jeśli zamierzasz bejcować meble, zwróć uwagę na różnice: bejce olejne wnikają w drewno bez podnoszenia słojów, ale mają silny zapach. Bejce na bazie wody są bardziej przyjazne dla środowiska i umożliwiają łatwe czyszczenie przy użyciu wody z mydłem. Nałóż cienką, równą warstwę bejcy za pomocą średniej wielkości pędzla i pozwól jej wniknąć w drewno.