Alkomaty- wszystko, co powinieneś wiedzieć

Alkomaty- wszystko, co powinieneś wiedzieć

Każdy kierowca choć raz miał z nimi do czynienia. Alkomaty, bo o nich mowa, to urządzenia używane podczas rutynowych kontroli drogowych, ale także prywatnie, po zakrapianej imprezie. Na czym polega działanie alkomatów i jaki ich rodzaj jest najbardziej precyzyjny i godny zaufania? Czy kalibracja alkomatu jest konieczna?

Alkomaty do wykrywania alkoholu w wydychanym powietrzu- zastosowania

Alkomaty to urządzenia stosowane zarówno przez służby, jak i przez osoby prywatne. Potrafią wykryć najmniejsze nawet stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki swojej precyzji, alkomaty są używane do sprawdzenia możliwości prowadzenia pojazdu mechanicznego czy wykonywania wielu innych czynności, w których wymagana jest 100% trzeźwość. Używanie alkomatu polega na wdychaniu powietrza z płuc przez ustnik do alkomatu przez kilkanaście sekund. Tylko tyle wystarczy, by urządzenie wskazało, czy w organizmie znajduje się alkohol, a jeżeli tak, to w jak wysokim stężeniu. Najczęściej używanym rodzajem alkomatów są alkomaty elektrochemiczne, używane przez policję, pracodawców, ale także przez osoby prywatne.

Profesjonalny alkomat elektrochemiczny – czym się cechuje?

Alkomaty elektrochemiczne posiadają wbudowany czujnik, co znacząco podnosi precyzję uzyskanych pomiarów. Modele elektrochemiczne są o wiele dokładniejsze i bardziej precyzyjne niż modele półprzewodnikowe. Pomiar za pomocą alkomatu elektrochemicznego dopuszcza do błędów pomiaru na poziomie zaledwie 0,005%. Alkomat elektrochemiczny, by mógł pracować w pełni wydajnie, musi zostać odpowiednio skalibrowany.

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Kalibracja alkomatu jest nieodzownym etapem przygotowania urządzenia do użytku. Warto wiedzieć, że kalibracja nie jest działaniem jednorazowym i musi być powtarzana co kilkanaście miesięcy. Precyzyjny alkomat, który został poddany profesjonalnej kalibracji, bezbłędnie wskaże nawet najmniejszą zawartość alkoholu w organizmie. Sensor elektrochemiczny jest niemal w 100% nieomylny, dlatego urządzenia, które są w nie wyposażone, są stosowane przez służby, policję, również jako dowody w postępowaniu w sprawach karnych. Alkomaty policyjne działają zupełnie podobnie, jak alkomaty osobiste. Trzeba jedynie pamiętać, że na skuteczność działania i prawidłowego wskazywania zawartości alkoholu ma wpływ wiele czynników. Wielokrotna kalibracja i częste stosowanie może sprawić, ze alkomat nie będzie już zachowywał swojej funkcjonalności. Alkomaty najwyższej jakości znajdziesz tutaj: neomaniak.pl/alkomaty.html.