Teambuilding, czyli tworzymy zgrany zespół

Teambuilding, czyli tworzymy zgrany zespół

Z całą pewnością zarządzanie dużą grupą ludzi nie należy do rzeczy łatwych. Każdy ma bowiem inny charakter, inną mentalność, czy inny wiek. W związku z tym, jeden pracuje szybciej, drugi wolniej, ale za to dokładniej. Jeden woli pracować szybciej na początku dnia pracy, a drugi przyspiesza pod koniec. Co więc zrobić, aby zespół ludzi, którzy muszą pracować wspólnie, swoje obowiązki wykonywał w odpowiedni sposób i aby efekt końcowy pracy był jak najbardziej zadowalający?

Zespół z krwi i kości

Z całą pewnością, należy grupę ludzi nauczyć współpracować. Jest na to kilka sposobów. Można rozmawiać z pracownikami w sposób indywidualny i w grupie. Można organizować spotkania integracyjne, podczas których współpracownicy mają okazję do lepszego poznania się nawzajem. Ale chyba najlepszym sposobem, na nauczenie grupy ludzi współpracy, jest forma integracji zwana team building. Są to specjalnie zorganizowane spotkania grupy ludzi, podczas których mają oni do wykonania określone zdania. Co ciekawe, zadań tych nie mogą wykonywać w sposób indywidualny, ale muszą je wykonać zespołowo. Efektem tej współpracy, jest lepsze poznanie się współpracowników, przedstawienie swoich słabszych i silniejszych stron, co później bardzo pozytywnie wpływa na relacje podczas pracy i lepsze wyniki firmy.

Ale teambuilding ma również inne zadania. Repertuar przeszkód jest dobrany w sposób bardzo przemyślany i różni się od siebie. Inne zadania wykonują pracownicy biurowi, a inne pracownicy fizycznie. Poza integracją, pozwalają one na wytypowanie osoby, która ma zdolności przywódcze, pozwala przydzielić odpowiednie role w każdym zespole, a także mają sprawić, aby przynależność do grup ludzi była satysfakcją. Zadania te, mogą też nauczyć ludzi pokonywania własnych słabości, przez co w przyszłości nie będą bojaźliwi. Jeżeli w firmie jest kilka działów, team building może sprawić, że poszczególne działy będą ze sobą lepiej współpracowały. Tego rodzaju spotkania, są bardzo ważne szczególnie dla ludzi, którzy dopiero od niedawna ze sobą współpracują.

Gdzie się wybrać na spotkanie integracyjne?

Na miejsce „toru przeszkód”, można wybrać różne okolice. Czasami organizuje się je w miastach, czasami są to wyjazdy w teren, do lasu, lub na specjalnie do tego celu przygotowane miejsce, gdzie przeszkody czekają na ich pokonanie. Ale oprócz tych wszystkich zadań, teambuilding ma jeszcze jeden duży plus. Jest nią znakomita zabawa, jaką mają jego uczestnicy. Jest to doskonała odskocznia od codzienności, która relaksuje, odpręża i pozwala na nabranie nowych sił witalnych, które później mogą zostać wykorzystane w codziennym życiu.

Dodaj komentarz