Siłownia w plenerze – co na niej robić?

Siłownia w plenerze – co na niej robić?

Siłownie w plenerze, czyli siłownie na świeżym powietrzu są coraz bardziej popularne. Widzimy je w okolicy szkół, ale też w pobliżu placów zabaw dla dzieci. Dzięki temu, kiedy maluch bawi się z rówieśnikami, rodzic także może aktywnie spędzać czas. Trening na świeżym powietrzu może być równie efektywny jak ten wykonywany w domu. Wzmocnisz mięśnie, poprawisz wydolność oddechową i wysmuklisz sylwetkę. Siłownia w plenerze to idealna forma spędzania wolnego czasu i przygotowanie do lata w jednym!

Siłownia w plenerze – czy warto?

Ćwiczenia na siłowni w plenerze są doskonałe dla początkujących, ponieważ nie wymagają specjalnych umiejętności i kondycji. Najlepiej ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu po ok. 40 minut. Ważne, by między treningami robić regularne przerwy na odpoczynek i regenerację. Tak jak przed ćwiczeniami w klasycznej siłowni, tak i ćwicząc na siłowni w plenerze należy pamiętać o rozgrzewce! Wspomaga ona pracę mięśni i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji i zakwasów. Warto zacząć od ćwiczeń ogólnych, różnego rodzaju wymachów, podskoków, ruchów okrężnych biodrami i kończynami.

Z jakich urządzeń korzystać?

Siłownia w plenerze posiada wiele urządzeń, z których warto korzystać. Skupimy się jednak na kilku i podpowiemy, w jaki sposób ćwiczyć.

Orbitrek – wzmacnia mięśnie nóg i rąk. Stań na stopniach i chwyć drążki. Poruszaj nogami do przodu i do tyłu, pomagając sobie rękami. 5 minut ćwicz spokojnie, a przez kolejne 10 minut przyspieszaj. Dopasuj tempo do swoich możliwości, aby się nie przetrenować.

Rowerek – ćwicząc na tym urządzeniu likwidujesz zadyszkę. Usiądź na siodełku, złap uchwyty rękoma. Plecy powinny być proste. Przez 5 minut jedź powoli, a kolejne 10 minut utrzymuj szybsze tempo. Ćwiczenie na rowerku wzmacnia także mięśnie nóg i pośladków. Aby trening był bardziej aktywny możesz podczas pedałowania zejść z siodełka i “jechać” na stojąco. W taki sposób na pewno wymodelujesz dolne partie ciała i latem zaprezentujesz je w pełnej krasie.

Wyciąg górny – to urządzenie jest dobrym wyborem dla osób zmagających się z bólami pleców. Usiądź i chwyć drążki. Wypychaj je od siebie, prostując ręce i powracaj do pozycji wyjściowej. Zrób 8-10 powtórzeń w dwóch seriach. Trening wcale nie musi być długi, byś po pewnym czasie poczuł ulgę.

Pamiętaj, że przed każdym treningiem należy zjeść posiłek. Ćwicząc na siłowni w plenerze ta zasada także obowiązuje. Około 90 minut przed treningiem zjedz coś pełnowartościowego, np. kaszę z chudym mięsem i warzywami. Wypij także 1-2 szklanki wody i podczas treningu również uzupełniaj płyny. Możesz przygotować domowy napój izotoniczny, który świetnie sprawdzi się podczas ćwiczeń. Zmieszaj wodę z cytryną, miodem oraz odrobiną soli i ruszaj na siłownię w plenerze!