Czy warto ubezpieczać swoje pożyczki?

Czy warto ubezpieczać swoje pożyczki?

Osoby, które zaciągały kiedykolwiek kredyt w banku, z pewnością choć raz słyszały o możliwości jego ubezpieczenia. Jest to bardzo popularne rozwiązanie szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych, które wymagają wykupienia dodatkowego ubezpieczenia np. na życie. Co jednak w przypadku pożyczek w prywatnych firmach? Czy ubezpieczenie takiego produktu finansowego jest dobrym pomysłem i czy warto w ogóle to robić? Więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule.

Ubezpieczenie pożyczki – na czym polega?

Ubezpieczenie jest zabezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń np. takich jak choroba, utrata pracy lub śmierć dłużnika. Najczęściej można się spotkać z takim produktem w przypadku kredytów, jednak coraz więcej prywatnych firm pożyczkowych oferuje swoim klientom możliwość ubezpieczenia pożyczki – szczególnie jeśli w grę wchodzą wysokie sumy.

Dzięki ubezpieczeniu pożyczkobiorca nie musi martwić się tym, że przez nieszczęśliwy wypadek lub nieprzewidziane zdarzenie nie będzie miał możliwości spłacać zaciągniętej wcześniej pożyczki. Wszystkim zajmie się towarzystwo ubezpieczeniowe, którego produkt wykupiłeś.

Oczywiście wiąże się to z dodatkową opłatą, a pożyczkodawca jako pośrednik także korzysta na takim rozwiązaniu. Po pierwsze zarabia na poleceniu danego ubezpieczyciela, a po drugie nie musi martwić się tym, że dłużnik przez ewentualne problemy przestanie spłacać swoją pożyczkę.

Czy ubezpieczenie pożyczki się opłaca i czy jest obowiązkowe?

Pożyczkodawcy w przeciwieństwie do banków rzadko kiedy decydują się na to, aby wydanie pozytywnej decyzji uzależniać od obowiązku ubezpieczenia zobowiązania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wykupienie dodatkowego produktu jest konieczne, aby otrzymać pieniądze. O wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zazwyczaj zostaną poproszone osoby z bardzo niską zdolnością kredytową. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla pożyczkodawcy i zwiększa wiarygodność danej osoby.

Jeśli chodzi o opłacalność ubezpieczenia, to nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto je wykupywać. Niekiedy nie będzie ono potrzebne, ponieważ kwota pożyczki będzie niewielka, a okres spłaty będzie wynosił tylko kilka miesięcy. Ubezpieczenie może przydać się wtedy, gdy pożyczka opiewa na wysoką sumę, a jej spłata zajmie więcej czasu. Warto zapoznać się z umową ubezpieczenia i sprawdzić, w jakich sytuacjach może się ono przydać. O jego opłacalności decyduje również cena. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Spłata Pożyczek.