Swego czasu gry można było kupić tylko w wydaniach pudełkowych, później zaczęły być dostępne także w wersjach cyfrowych. W obu tych przypadkach wystarczyło zakupić grę raz, aby mieć do niej dostęp już na zawsze (pomijają gry oparte na abonamentach, takie jak World of Warcraft). Teraz jednak sporo się w tej kwestii zmieniło. Oczywiście, wciąż można kupić grę w pudełku lub cyfrowo na własność.
Jest też jednak także inna opcja, podobnie, jak w przypadku innego rodzaju mediów (obecnie można na przykład streamować seriale i filmy bez kupowania ich na własność, funkcjonują też cyfrowe biblioteki, z których wypożycza się książki tylko na określony okres). Chodzi tutaj między innymi o usługę Xbox Game Pass. Pojawia się więc pytanie: czy lepiej grę wypożyczyć, czy kupić? Odpowiedzi udzielimy poniżej. Zapraszamy!
Wypożyczenie jest korzystne, jeśli gramy często
Warto wiedzieć, że wchodzą w skład usługi Xbox Game Pass gry różnego typu – zarówno takie tworzone przez wielkie studia, jak i pojedynczych deweloperów. Łącznie do dyspozycji w ramach jednej subskrypcji jest ponad 100 tytułów, a płacimy tyle samo co miesiąc niezależnie od tego, czy pobierzemy i będziemy grać w jedną, czy 50. Jeśli ktoś gra bardzo dużo w różne gry, to może dzięki XGP sporo oszczędzić, zwłaszcza, jeśli chodzi o tytuły relatywnie nowe.
“Świeża” gra AAA potrafi kosztować nawet 250 złotych, zwłaszcza na konsolach. Dla porównania, miesięczny abonament XGP to 40 złotych na Xboxie lub 39,99 złotych na PC. Można też zakupić za 54,99 złotych miesięcznie Xbox Game Pass Ultimate, który oferuje gry na PC, Xboxa i Androida, a do tego również subskrypcje EA Play oraz Xbox Live Gold. W praktyce to wszystko oznacza, że potencjalnie zamiast posiadania jednej gry na własność, można mieć przez kilka miesięcy dostęp do niej, a także do dziesiątek innych. Każdy musi sam zdecydować, co wydaje mu się bardziej korzystne.
Co dzieje się z grami po zakończeniu subskrypcji?
W ramach takiego wypożyczenia w gry można grać tak długo, jak posiada się aktywną subskrypcję Xbox Game Pass lub Xbox Game Pass Ultimate. Po anulowaniu subskrypcji i upłynięciu ostatniego opłaconego okresu rozliczeniowego traci się dostęp do pobranych tytułów. W każdej chwili można jednak zdecydować się na przywrócenie subskrypcji (i w każdej chwili można też ją anulować, jeśli ma się taką ochotę).
Warto wskazać, że lista gier w XGP nie jest stała – Microsoft regularnie dokonuje tam roszad i na przykład dodaje nowe tytuły, w tym niektóre gorące premiery. Warto więc mieć oko na to, co ciekawego pojawia się w ramach tej usługi i w co potencjalnie chcielibyśmy zagrać.