Konsolidacje bankowe to produkt znany na rynku od wielu lat. Produkty finansowe oferowane przez banki mają inny charakter niż te proponowane przez instytucje pozabankowe. Banki mają większy dostęp do pieniądza, mogą dysponować większymi kwotami. Banki obracają pieniędzmi swoich klientów, poza tym często mogą liczyć jak pokazuje historia na pomoc państwa. Stąd też oferta może być inaczej kreowana. Instytucje pozabankowe najczęściej dysponują własnymi pieniędzmi i z własnych zasobów zasilają takie produkty jak pożyczki. Ryzyko jest dużo bardziej skoncentrowane na konkretnej, prywatnej kieszeni, stąd oferta musi być bardziej asekuracyjna.
Cele konsolidacji
Bankowy kredyt konsolidacyjny w swoim założeniu ma spełniać następujące cele: zmniejszyć wysokość raty oraz
zredukować do jednej ilość spłacanych rat.
Wiąże się to z wydłużeniem całego okresu spłaty kredytu oraz również ze zwiększeniem całkowitej wartości zadłużenia. Aby móc skorzystać z konsolidacji bankowej trzeba mieć pozytywną historię w Bankowej Informacji Kredytowej (popularnym BIK-u) i spełniać warunki określające zdolność kredytową. Jest to przede wszystkim kryterium dochodowe.
Kto ubiega się o konsolidację i Co daje ona daje.
Dużo osób spłaca więcej niż jeden kredyt. Okazji do skorzystania z tego najpopularniejszego produktu finansowego nie brakuje, łatwa dostępność, promocje i wiele promocji na rynku dóbr konsumpcyjnych. Kredyty są często traktowane jako sposób na przysłowiowe wiązanie końca z końcem, co bardzo często prowadzi do spłacania jednego zobowiązania następnym. Powstaje spirala finansowa z której ciężko wydostać się. Obciążenia są coraz wyższe a liczba rat o których trzeba pamiętać rośnie. Kredyt konsolidacyjny upraszcza całą sytuację, zamyka wszystkie zobowiązania w jednym i generalnie pozwala opanować niekomfortową sytuację.
Konsolidacja pozabankowa – coś takiego w ogóle istnieje?
Trudno znaleźć konsolidacje oferowane przez instytucje pozabankowe. Nie oferują one skonsolidowania pożyczek będących ofertą parabanków ani kredytów bankowych. Istnieje natomiast opcja pożyczek ratalnych, które mogą w efekcie spełniać funkcję konsolidacyjną. Natomiast rzeczą bardzo istotną przy wyborze pożyczek pozabankowych jest dokładne przestudiowanie ofert, tak by koszt spłaty nie był zbyt dużym obciążeniem dla budżetu domowego. Tym bardziej że kredyty oferowane przez instytucje pozabankowe są dostępniejsze i łatwiej z nich skorzystać.