Zakup domu do remontu. Czy można otrzymać kredyt na dom i remont?

Zakup domu do remontu to niewątpliwie dość niewielki wydatek. W porównaniu z nieruchomościami, które nie wymagają prac remontowych, cena zakupu może być nawet o ponad sto tysięcy złotych niższa. Zawsze jednak za taki dom trzeba zapłacić co najmniej kilkadziesiąt tysięcy. Poza tym konieczne są pieniądze na remont. Nie każdego stać na takie wydatki. Dom oczywiście można kupić na kredyt. Czy można otrzymać także kredyt na sam remont? Okazuje się, że jest to możliwe. Taki kredyt jest dostępny i udzielany na bardzo atrakcyjnych warunkach.

Konieczna wpłata własna

Przy zakupie domu na kredyt, nie zawsze niezbędna jest wpłata własna. Jeśli ma to być dom do remontu, a remont również ma być finansowany pieniędzmi z kredytu, bank może warunkować przyznanie kredytu, od tego czy kupujący dokona wpłaty własnej. Nierzadko musi ona stanowić jakiś procent wartości całości kredytu. Najlepiej w takiej sytuacji te pieniądze przekazać sprzedającemu przy podpisywaniu przedwstępnej umowy kupna – sprzedaży nieruchomości. Potwierdzenie tego faktu trzeba złożyć do banku jako załącznik przy ubieganiu się o kredyt. Pozostałe pieniądze przeleje sprzedającemu już bank. Oczywiście stanie się to po podpisaniu aktu notarialnego. Z reguły bank dokonuje przelewu maksymalnie dwa tygodnie od momentu jego podpisania. Pozostałe pieniądze – te przeznaczone na remont – otrzyma nowy nabywca nieruchomości, ale także po pewnymi warunkami.

Bank może zażądać zmian na terenie nieruchomości

Warto pamiętać, że kredyt na dom do remontu jest dla banku bardzo ryzykowny. W przypadku, gdy kredytobiorca nie będzie spłacał kredytu, bank oczywiście może przejąć dom. Zaniedbaną nieruchomość trudno jednak będzie mu sprzedać. Mając to na uwadze, bank, jeszcze przed udzieleniem kredytu, może zażądać zmian na terenie nieruchomości – posprzątania, wykarczowania dzikich krzaków czy wyburzenia niepotrzebnych budynków gospodarczych. Bez wykonania tych prac, kredyt nie zostanie wypłacony, dlatego trzeba mieć to na uwadze i w razie konieczności, już na etapie finalizowania kupna – sprzedaży takiej nieruchomości, porozumieć się z właścicielem i wpisać zakres prac koniecznych do wykonania, w umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości, po czym przedstawić bankowi potwierdzenie wykonania prac. Niezbędna może okazać się też dokumentacja fotograficzna, potwierdzająca to, co zostało zrobione.

Kredyt na remont – warunki są jasne

Jeśli chodzi o kredyt na zakup domu, sytuacja jest oczywista. Bank wypłaca tyle, ile jest zapisane w akcie notarialnym sprzedaży nieruchomości. Jeśli chodzi zaś o kredyt na dom, bank zażąda wyceny remontu. Nie musi być ona wykonana przez rzeczoznawcę – wystarczy wycena wykonana przez kogoś, kto pracuje w branży budowlanej i będzie remont wykonywać. Oczywiście wszelkie prace remontowe muszą być w takiej sytuacji potwierdzone nie tylko wyceną ale i umową. Przy większym zakresie prac remontowych, bank może pieniądze na remont wypłacać na raty. Kolejne będzie przelewać po sprawdzeniu czy wcześniejsze prace remontowe zostały wykonane i ile kosztowały. Zawsze więc warto przedstawiać realana wycenę koszów remontu i nie zwlekać z wykonaniem prac remontowych.

Podsumowując

Otrzymanie kredytu na dom do remontu, a także na sam remont, jest jak najbardziej możliwe. W wielu bankach taki kredyt można otrzymać bez problemu, pod warunkiem oczywiście posiadania zdolności kredytowej. Warto rozważyć taką opcję. Dom do remontu nie kosztuje wiele, remont też nie zawsze jest kosztowny, więc i raty kredytu nie będą znacznej wysokości. Po zakupie domu i wykonaniu remontu, można będzie mieszkać w nowo wyremontowanym domu, którego spłacanie nie będzie znacznym obciążeniem dla domowego budżetu.