Wybór najlepszego kredytu – na co zwracać uwagę?

Wybór najlepszego kredytu – na co zwracać uwagę?

W obecnych czasach wybranie korzystnej oferty kredytu może przyprawić o zawrót głowy. Jest to spowodowane obecnym natłokiem różnego typu ofert na rynku bankowym. Należy jednak pamiętać o kilku parametrach ułatwiających wybranie korzystnej oferty. Jakie parametry pomogą wybrać odpowiedni kredyt?

Prowizja a całkowity koszt kredytu

Podczas przeglądania różnych ofert kredytu gotówkowego, dobrze jest zwrócić uwagę na wysokość prowizji. Przy niekorzystnej pożyczce taka prowizja może kosztować nawet kilkadziesiąt procent pożyczanej sumy. Należy również wystrzegać się ofert, które proponują odsetki od prowizji, ponieważ kwota w takim przypadku może być jeszcze wyższa.

Raty malejące lub raty równe – co lepiej wybrać?

Poszukując stosunkowo taniej opcji kredytowania dobrą decyzją, będzie zdecydowanie się na raty malejące, a nie równe. Jednak taka opcja jest dostępna jedynie dla osoby posiadającej pewny dochód oraz dobrą historię w BIKU. Warto jednak cały czas poszukiwać takiej oferty, ponieważ odsetki nie będą odliczane od całości pożyczonej sumy, a jedynie od pozostałej kwoty. Dlatego też bank z każdym kolejnym miesiącem będzie naliczał coraz to mniejsze odsetki. Jeśli jednak kredytobiorca zdecyduje się na płatność równych rat, w takiej sytuacji całkowity koszt kredytu będzie wyższy. Jednak jeżeli osoba wybrała taki rodzaj ratalności, łatwiej jej będzie rozplanować budżet w okresie kredytowania, ponieważ raty będą takiej samej wysokości.

Ubezpieczenia w kredytach

Banki w ostatnich latach często oferują różne promocje kredytów, gwarantujące niższe oprocentowanie. Jednak słowo promocja w tej sytuacji może być zgubne. Należy pamiętać, że takie ubezpieczenie istnieje w głównej mierze, aby zabezpieczyć interesy obydwu stron. Na takie ubezpieczenie należy zwrócić szczególną uwagę jeszcze z jednego powodu. Mianowicie po pewnym czasie takie ubezpieczenie może kosztować więcej niż rzekoma promocja w oprocentowaniu i prowizji. Dlatego przed wybraniem ubezpieczenia dobrze jest się zastanowić.

Kredyt dla stałego czy nowego klienta

Podczas poszukiwania najkorzystniejszej oferty warto przejrzeć oferty innych banków, tam, gdzie nie jest obecnie prowadzone konto bankowe. Konkurencja cały czas stara się pozyskiwać klientów, początkowo oferując lepsze warunki kredytu.

Czy kredyt naprawdę jest potrzebny?

Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu warto zastanowić się, czy taka pożyczka jest naprawdę potrzebna. Może się okazać, że planowany zakup wcale nie jest tak potrzebny, lub cena za pół roku może spaść nawet o 30%. Natomiast w sytuacji zaciągnięcia kredytu nie dość, że kwota zakupu jest wyższa to jeszcze, trzeba spłacić zobowiązanie.