Najczęstsze przyczyny odrzucenia wniosku o kredyt lub pożyczkę

Pomoc w finansowaniu zakupu nieruchomości lub innego dowolnego celu za pomocą kredytu bądź pożyczki w banku dotyczy dużej części społeczeństwa. Uzyskanie pieniędzy od banku nie jest jednak oczywiste i czasem instytucje odrzucają wnioski. Do najczęstszych przyczyn odrzucenia wniosku o kredyt lub pożyczkę należą:

  • zbyt niskie dochody,
  • zła historia kredytowa,
  • błędne dane w formularzu.

Niskie dochody

Do uzyskania kredytu lub pożyczki bankowej niezbędne jest wykazanie w jaki sposób uzyskuje się swoje dochody, a także jakiej są wysokości. Bank musi bowiem uzyskać pewność, że raty będą spłacone, a klient nie będzie miał problemów ze spłatą. W przypadku składania wniosku o pomoc finansową, której raty podczas spłacania za bardzo obciążą budżet miesięczny klienta, należy liczyć się z dużym prawdopodobieństwem odrzucenia prośby przez bank. Jeśli powodem odrzucenia wniosku są zbyt niskie dochody, klient starający się o pieniądze ma w zasadzie dwa wyjścia:

  • zwiększenie zarobków – warto podjąć rozmowę z pracodawcą lub postarać się o większy dochód z własnej działalności. Dzięki temu po upływie kilku miesięcy będzie można ponownie starać się o kredyt w oczekiwanej wysokości.
  • zmniejszenie kwoty kredytu – innym rozwiązaniem może być zmniejszenie kwoty kredytu, aby uzyskiwane aktualnie zarobki pozwalały spłacać raty bez nadmiernego obciążania domowego budżetu.

Historia kredytowa

Za każdym razem podczas składania wniosku w banku o kredyt lub pożyczkę analitycy sprawdzają dotychczasową historię kredytową. Jest ona pewnym potwierdzeniem dla instytucji w jaki sposób klient wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Zła historia kredytowa może oznaczać znaczne opóźnienia w spłacie rat wcześniejszych kredytów lub całkowite unikanie spłaty. O złej historii kredytowej można również mówić w przypadku klientów, którzy w przeszłości korzystali z pomocy parabanków i decydowali się na tak zwane “chwilówki”. Zajęcia komornicze, wypowiedzenia umów kredytowych oraz sprawy sądowe z tym powiązane także sprawiają, że historia kredytowa jest nieciekawa i bank może odrzucić wniosek o nową pożyczkę lub kredyt.

Nieprawidłowe dane 

Czasem powodem odrzucenia wniosku o kredyt lub pożyczkę są błędne dane. W takich sytuacjach bank wymaga uzupełnienia wniosku o właściwe dane lub dopełnienia innych formalności, aby wszystkie informacje w formularzu zgadzały się z systemem. Błędne mogą być między innymi dane, takie jak :

  • dokument tożsamości – najczęściej oznacza to nieprawidłowo wpisany numer dokumentu tożsamości lub upłynięcie jego daty ważności;
  • dane osobowe – czasem zdarzają się pomyłki w postaci literówek, które niestety niosą za sobą poważne konsekwencje w postaci odrzucenia wniosku, dlatego należy je dokładnie sprawdzać przed złożeniem dokumentu w banku.