Jak wybrać odpowiedni kredyt

Jak wybrać odpowiedni kredyt

Bardzo często zaciągnięcie kredytu to jedyna możliwość aby spełnić swoje marzenia o posiadaniu własnego domu czy też mieszkania, samochodu i innych rzeczy, na które nie było by nas stać jeżeli mielibyśmy zapłacić za nie gotówką. Wiadomym jest, że kredyt niesie za sobą duże ryzyko i comiesięczne obciążenie finansowe, które na pewno da nam się we znaki. Jednak jeśli już podjęliśmy decyzję o zaciągnięciu kredytu, to na pewno nie kierujmy się tylko i wyłącznie reklamą, czy też nie poprzestańmy na ofercie jednego banku.

Skorzystajmy z jak największej ilości informacji kredytowych. Przede wszystkim musimy skalkulować jaka kwota będzie dla nas odpowiednia, aby zaspokoić nasze potrzeby, a jednocześnie nie spowodować sytuacji w której obciążenie finansowe będzie zbyt wielkie. Na wstępie powinniśmy skonfrontować oferty różnych banków i wybrać tę najkorzystniejszą, gdzie drobnym drukiem w umowie kredytowej czy też reklamie nie będą ukryte dodatkowe koszta związane z zaciągnięciem kredytu, które spowodują wyższą ratę. Będzie to skuteczne uniknięcie pułapek kredytowych związanych z podjęciem się zobowiązania wobec banku. Musimy też wiedzieć jakiego kredytu chcemy, czy będzie on na cel dowolny – bez określania dokładnego przeznaczenia – będzie to wtedy kredyt hipoteczny pod zastaw nieruchomości, czy też chcemy zdecydować się na zakup nieruchomości i na ten cel zaciągniemy kredyt mieszkaniowy. Kredyt mieszkaniowy zawsze będzie kredytem hipotecznym, ponieważ na mieszkaniu, które spłacamy, ciążyć będzie hipoteka. Następnie warto skorzystać z kalkulatora kredytowego, który nie określi w 100 procentach jakiego oprocentowania i rat powinniśmy się spodziewać, ale jest dobrym punktem wyjścia i pozwoli zorientować się czego powinniśmy się spodziewać podczas negocjacji z przedstawicielem banku.

Powyższe zabiegi przygotują nas w odpowiedni sposób do takich negocjacji z przedstawicielem i możemy być pewni, że warunki jakie uda nam się wynegocjować, będą dla nas najlepsze. Nie ulegajmy chwilowej pokusie i nie działajmy pod wpływem emocji. Zaciągnięcie kredytu to bardzo poważny krok i musimy szczegółowo go przemyśleć.