Jak działa pożyczka z żyrantem?

Każdego roku na wzięcie pożyczki decyduje się tysiące osób. W dzisiejszych czasach rynek finansowy w Polsce jest do tego stopnia rozwinięty, że pożyczkę można wziąć w wielu instytucjach. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka informacji odnośnie pożyczek z żyrantem.

Kim jest żyrant?

Żyrant jest nikt inny jak poręczyciel, który gwarantuje możliwość spłaty zobowiązania finansowego innej osoby. Wobec tego, gdy pożyczkobiorca nie będzie w stanie spłacić swojej pożyczki to będzie musiał spłaty dokonać za niego żyrant. Kilkadziesiąt lat temu posiadanie żyranta było wymagane w niemal ze wszystkich instytucjach finansowych, gdy się go nie posiadało to wnioski o pożyczki były w większości przypadkach odrzucane. Później nastał czas, kiedy instytucje finansowe odchodziły od takiego wymagania. Natomiast w chwili obecnej ponownie zauważa się powrót tego zjawiska. Wpływ na taką tendencję ma zapewne obecna sytuacja epidemiczna panująca na całym świecie. Istotną informacją jest również to, że w przypadku, gdy żyrant będzie musiał spłacić zobowiązanie finansowe za pożyczkobiorcę, to ma on w następnej kolejności możliwość dochodzenia należności od dłużnika, za którego takie zobowiązanie spłacił.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zostać żyrantem?

Aby móc zostać zostać żyrantem trzeba spełnić kilka podstawowych warunków, do których należy zaliczyć przede wszystkim:

  • pełnoletność (ukończenie 18. roku życia)
  • brak figurowania w bazach dłużników, do których można zaliczyć Biuro Informacji Gospodarczej oraz Biuro Informacji Kredytowej
  • posiadanie odpowiedniej wiarygodności finansowej (posiadanie stałego źródła dochodu, które pozwoli w razie potrzeby na uregulowanie całego zobowiązania)

Co należy zaliczyć do praw oraz obowiązków żyranta?

Otóż, jeżeli chodzi o kwestię praw żyranta to trzeba do nich zakwalifikować w szczególności prawo do negocjowania warunków umowy – przede wszystkim kwoty oraz terminu spłaty zobowiązania finansowego. Żyrant posiada również prawo do wglądu w harmonogram spłaty. Z kolei do obowiązków żyranta należy uregulowanie długu w przypadku, gdy pożyczkobiorca tego zaniechał. Oczywiście w sytuacji, gdy pożyczkobiorca przestanie spłacać pożyczkę to żyrant musi zostać o takim fakcie w odpowiedni sposób poinformowany przez wierzyciela. Pożyczki z żyrantem charakteryzują się tym, że posiadają o wiele więcej formalności. W związku z tym znalezienie takiego typu pożyczek, które można wziąć przez internet może okazać się dużym wyzwaniem. Gdyż w większości przypadków wymagane będzie udanie się do placówki stacjonarnej.