Czym jest linia kredytowa i kto może z niej skorzystać?

Czym jest linia kredytowa i kto może z niej skorzystać?

Produktów bankowych jest tak dużo, że ciężko przeciętnemu klientowi banku się w nich połapać. Zwykłe kredyty gotówkowe czy kredyty hipoteczne są większości ludzi doskonale znane, jednak nie są one wszystkim, co ma swoim klientom do zaoferowania (w większości przypadków) bank. Przykładem innej oferowanej przez niego usługi może być chociażby linia kredytowa, czyli coś, co na pierwszy rzut oka dla wielu może być frazą zagadkową. W takim razie czym jest linia kredytowa i czy się ona opłaca? Dla kogo jest ona przeznaczona?

Artykuł powstał we współpracy z firmą Spłata Pożyczek.

Co to jest linia kredytowa?

Linię kredytową można najlepiej zdefiniować jako pewien rodzaj kredytu odnawialnego, który jest ustanawiany na naszym koncie bieżącym. Brzmi to być może skomplikowanie, ale na szczęście wcale takie nie jest. Samo założenie jest bardzo proste – mamy na koncie swoje normalne środki, ale poza nimi także limit innych, dodatkowych środków do wykorzystania. Limit ten może być bardzo różny – od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. To, jak wysoki będzie on dla nas, zależy w dużej mierze od naszych potrzeb. Kiedy wykorzystamy środki z limitu, zacznie się on wyczerpywać, ale wpłacając pieniądze na konto bądź otrzymując przelew będziemy w stanie go spłacić i tym samym wypełnić. Umowę o linii kredytowej podpisuje się na ogół na 12 miesięcy, podczas których to możemy dysponować dowolnie środkami z limitu. Możemy nie naruszyć go wcale bądź korzystać z niego często – wszystko zależy od nas.

Koszt linii kredytowej

Zależy on w dużej mierze od tego, jakie warunki udało nam się wynegocjować z bankiem. Często istnieje taka możliwość, że w ogóle nie naliczone zostaną odsetki, jeśli uda nam się spłacić wykorzystany limit przed upłynięciem danego miesiąca rozliczeniowego. Jednak oczywiście poza odsetkami linia kredytowa wiąże się także z szeregiem innych kosztów. Musimy się przygotować chociażby na prowizję za przyznanie nam limitu czy opłatę za samo to, że jest gotowy go udzielić. Ponadto bank może także pobrać opłatę za odnowienie limitu.

Mimo wszystko, o ile oczywiście nie będziemy zalegać z płatnościami, nie jest to aż takie drogie rozwiązanie. Dużo zapłacimy jedynie wtedy, kiedy nie będziemy kontrolować tego, w jakim tempie wydajemy przyznany limit i będziemy opóźniać się z jego spłacaniem. Będzie to rozwiązanie szczególnie dla osób ceniących sobie wygodę i elastyczność, które chcą mieć pieniądze na podorędziu w razie potrzeby, aby nie musieć w nagłym przypadku przechodzić przez żmudny proces przyznawania kredytu.

Kto skorzysta z linii kredytowej?

Wiele banków oferuje linie kredytowe zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Co ważne, wydatki w ramach limitu nie są w żaden sposób kontrolowane. Bank nie powie więc nam, na co możemy, a na co nie możemy wydawać naszych pieniędzy. W przypadku osób prywatnych możemy więc wykorzystać linię na przykład żeby zapłacić za wycieczkę, sprzęt elektroniczny czy cokolwiek innego, co nam tylko przyjdzie do głowy. Firmy mogą dzięki niej między innymi finansować bieżącą działalność, ale też spłacać inne zadłużenia. Zastosowań jest bardzo dużo, a co najlepsze linii możemy używać jedynie wtedy, kiedy je potrzebujemy. W innych przypadkach będzie ona na nas czekała, nie naliczając przy tym żadnych opłat.

Czy można otworzyć linię kredytową poza bankiem?

Nie jest bardzo ciężko otrzymać pozytywną decyzję w sprawie przyznania linii kredytowej. Banki często stosują w jej przypadku mniej restrykcyjne zasady niż w przypadku tradycyjnych kredytów, sam proces jest też nieco szybszy. Jeśli jednak mimo wszystko nie mamy takiej możliwości, jest wiele firm pożyczkowych, które również oferują rozwiązania podobne do linii kredytowej. Nie może ona istnieć jako limit w naszym koncie bieżącym, ponieważ firmy takie nie oferują kont osobistych. Zamiast tego po prostu udzielany jest nam limit, z którego możemy wnioskować o wypłacanie nam pieniędzy w dowolnym momencie. Uzupełniamy go dokonując wpłat na określone konto. Jest to oczywiście mniej wygodna alternatywa, ale dobra dla osób zadłużonych.

Warto wiedzieć czym jest linia kredytowa https://splatapozyczek.pl/. Może się okazać, że ten produkt bankowy będzie dla nas znacznie korzystniejszy i lepiej dopasowany do naszych potrzeb niż na przykład zwykły kredyt.