Czy emeryt może otrzymać kredyt?

Czy emeryt może otrzymać kredyt?

W Polsce panuje ogólne przekonanie, że osoby starsze nie mogą wziąć kredytu i drzwi banku są przed nimi zamknięte. To jednak nie prawda a osoby, które przeszły na emeryturę mogą ubiegać się zarówno o kredyty, jak i pożyczki. Wystarczy, że tak jak inni kredytobiorcy będą spełniać kilka warunków.

Czy emeryt może otrzymać kredyt?

Oczywiście, że tak! W wielu przypadkach osoba, która dopiero co przeszła na emeryturę, jest dla banku bardziej wiarygodnym klientem niż osoba młoda, która dopiero zaczyna swoją drogę zawodową. Emeryci zazwyczaj nie ubiegają się o duże kwoty. Mają stały dochód z ZUS-u, spłacają swoje zobowiązania regularnie, a nawet przed czasem. Powoduje to, że mają dobrą zdolność kredytową i mimo swojego wieku również mogą ubiegać się o różne produkty bankowe.

Z racji tego, że osoby starsze są na emeryturze, nie dotyczy ich ryzyko straty pracy, które mogłoby spowodować pogorszenie sytuacji finansowej. Ludzie młodzi często zmieniają lub tracą pracę. Dodatkowo muszą poczekać trochę na umowę o pracę na czas nieokreślony. Sprawia to, że mają gorszą zdolność kredytową niż emeryci, których sytuacja jest stabilna i z pewnością nie zmieni się za bardzo na przestrzeni lat.

Jeśli dopiero co przeszedłeś na emeryturę i potrzebujesz kredytu na spełnienie swoich marzeń o podróży, a nawet budowie domu to śmiało możesz udać się do banku. Musisz jedynie przygotować wniosek i kilka podstawowych dokumentów takich jak dowód osobisty, legitymacja oraz potwierdzenie wpływu emerytury. Zostanie przeanalizowana Twoja sytuacja finansowa i życiowa, która pozwoli pracownikowi banku obliczyć Twoją zdolność kredytową i to, na jaką kwotę kredytu możesz liczyć. Na decyzję nie będziesz raczej długo czekać i będzie ona przede wszystkim uzależniona od Twoich dochodów, a nie wieku.

W trudniejszej sytuacji mogą być seniorzy. Po osiemdziesiątym roku życia trudniej może być, ubiegać się im o kredyt. Będą musieli spełnić dodatkowe warunki np. mieć poręczyciela i wysoki wkład własny, jeśli mowa o kredytach na duże sumy.

Kredyt hipoteczny dla emeryta

Kredyt hipoteczny zazwyczaj kojarzy nam się z tym, że mogą go wziąć osoby w przedziale wiekowym 25-40 lat. Jest tak, ponieważ jest to długoletnie zobowiązanie z bankiem. Nie oznacza to jednak, że emeryt nie może sobie na nie pozwolić. Może, jednak będzie musiał spełnić kilka dodatkowych warunków. Osoby po 60 roku życia mogą otrzymać kredyt hipoteczny, jednak jego raty mogą być rozłożone na krótszy okres niż standardowe 20-30 lat. Przez to rata kredytu jest większa, ale umowa z bankiem może trwać 10-15 lat. Niektóre banki mogą też wymagać wyższego wkładu własnego oraz współkredytoborcy, z którym emeryt będzie dzielić kredyt.

Konsolidacja dla emeryta

Tak samo, jak w przypadku kredytu hipotecznego, tak i w przypadku kredytu konsolidacyjnego jest możliwość wzięcia go będąc na emeryturze. Jednak tak samo, jak hipoteka może być obwarowany dodatkowymi warunkami, które emeryt musi spełnić, aby otrzymać pieniądze na spłatę kilku zobowiązań. Konsolidacja dla osób powyżej sześćdziesiątego roku życia jest najczęściej dostępna w prywatnych firmach pożyczkowych.

Kredyt dla emeryta istnieje, wystarczy go tylko dobrze poszukać i dokładnie analizować oferty w różnych bankach. Osoby starsze mogą pożyczać pieniądze, jeśli tylko mają zdolność kredytową. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby otrzymały pieniądze na zakup samochodu, mieszkania czy wymarzone wakacje.

 

Zanim weźmiesz kredyt sprawdź się w rejestrze KRD.