Jak zacząć oszczędzać?

Oszczędzać zawsze warto. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć kiedy będziemy potrzebować dodatkowego zastrzyku pieniędzy. Kiedy zepsuje się nam jakiś sprzęt i na szybko trzeba będzie go wymienić. Pewnych sytuacji po prostu nie da się zaplanować, za to można zaplanować odkładanie pieniędzy. Czy to na mieszkanie, samochód, czy po prostu czarną godzinę. Jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić. Oszczędzanie pieniędzy nie jest prostym zadaniem, szczególnie kiedy nasz budżet i tak jest ograniczony. Zobacz kilka prostych zasad, które pomogą ci zacząć oszczędzać.

Zaokrąglaj sumy 

Najtrudniejszy w oszczędzaniu jest pierwszy krok. Żeby sobie zadanie ułatwić, warto zacząć od małych rzeczy. Odkładanie dużych kwot co miesiąc jest trudnym zadaniem. Dlatego warto je uprościć. Zacznij od odkładanie jedno i dwuzłotówek. Za każdym razem kiedy w portfelu pojawi się jakaś moneta odkładaj ją do skarbonki, słoika  lub innego miejsca. Pod koniec miesiąca zobacz ile udało ci się uzbierać. Nawet jeśli będzie to tylko 100 zł, to i tak będziesz do przodu. Jeśli nie korzystasz z gotówki, tylko z transakcji kartą płatniczą to ustaw opcję zaokrąglania kwoty. Jest to tak zwana opcja autooszczędzania. Za każdym razem kiedy zapłacisz kartą, bank zaokrągli kwotę do złotówki, lub 5 złotych (wybór należy do ciebie), a nadwyżkę przeleje na osobne konto. Tym sposobem pod koniec miesiąca zorientujesz się jak łatwo i niepostrzeżenie udało ci się odłożyć nawet większe kwoty. 

Oszczędności traktuj jak rachunek

Odkładanie pieniędzy dodaj do miesięcznych wydatków. Potraktuj tę kwotę jak kolejny rachunek, który musisz zapłacić. W tym celu utwórz osobne konto, na które co wypłatę będziesz przelewać ustaloną kwotę. Oszczędzanie powinieneś potraktować priorytetowo. To jedyna droga, żeby uniknąć wymówek. Nawet jeśli miałoby to być 50 zł miesięcznie. Lepiej odkładać mniej niż wcale. Może ci w tym pomóc ustalenie zlecenia płatności. Tym sposobem co miesiąc konkretna kwota będzie przelewana na osobne konto. Ty nie będziesz musiał o tym pamiętać, a pieniądze same będą się odkładać. 

Ustal cel

Dużo łatwiej jest oszczędzać, kiedy masz wybrany jakiś konkretny cel. Może to być nowy sprzęt do domu, wymarzone wakacje, czy wkład własny do kredytu. Ustalenie celu pomaga w mobilizacji, a jego realizacja jest jak prezent, który otrzymujemy za dobrze wykonane zadanie. Pamiętaj jednak żeby nie wydać wszystkich pieniędzy naraz. Zawsze oszczędzaj z górką. Jeśli oszczędzasz na kredyt, to koniecznie przeanalizuj różne oferty. Wybierz tę, która będzie sprawdzona i najkorzystniejsza. Pomogą ci w tym specjaliści z kredyty w Zwoleniu