Gospodarka oparta na długu czyli sztuczna ekonomia

Banki centralne, w tym przede wszystkim FED w Stanach Zjednoczonych, posiadając wolną rękę w kreacji pieniądza korzystają z tej możliwości od kilkudziesięciu lat bez zahamowań.

Ponieważ pieniądze, w tym przede wszystkim dolar amerykański, nie są w żaden sposób powiązane z realną wartością, ich ilość kontrolowana jest w sposób arbitralny poprzez ustalanie stóp procentowych. Jest to wskaźnik mówiący o procencie na jaki bank centralny pożycza pieniądze innym bankom.

Jeżeli stopy są niskie to podaż pieniądza jest większa a co za tym idzie kredyty – jako forma sprzedaży pieniądza na rynku przez banki – są tańsze i łatwiej dostępne.

Sztuczna ekonomia

Problem w tym że radosna kreacja pieniądza wskutek decyzji politycznych jest sposobem na sterowanie gospodarką, co nigdy nie jest dobre. To sztuczna ekonomia, tworząca sztuczne koniunktury, nie wynikające z naturalnych trendów.

Rządy potrzebują pieniędzy na programy rządowe którymi kupują głosy wyborców. Pożyczają pieniądze na różne cele: różnego rodzaju zasiłki, dopłaty, ulgi podatkowe itd. Koszty funkcjonowania rządów stają się horrendalne ze względu na coraz większy aparat do obsługi programów i akcji rządowych a koszty polityki spadają na podatnika. Zresztą zadłużenia zaciągane przez rządy to wielkości które muszą być rozpisane na uregulowanie na pokolenia.

Podatki w górę, wolność i gospodarka w dół

Oprócz zaciągania zobowiązań w imieniu państwa rządy w  strefie cywilizacji zachodniej podwyższają podatki. Jest to trend ogólny, czasem można zaobserwować jakiś wyłom w nim, ale generalnie podatki przez ostatnie 100 lat po prostu rosną. Oznacza to mniej pieniędzy w rękach prywatnych. To rządy decydują w coraz większym stopniu na co wydane zostaną pieniądze, podejmują decyzje które kiedyś podejmowane były prywatnie. Przedsiębiorcy, zamiast inwestować w rozwój który przyczyniałby się do postępu oraz powstawania naturalnych miejsc pracy, muszą oddawać pieniądze do budżetu.

Powiązać ponownie dolar ze złotem

Parytet złota zniesiono w USA w 1971 roku. Od tego czasu rozpoczął się totalny dodruk pustego pieniądza a wartość waluty amerykańskiej spadła drastycznie. Możliwość ponownego powiązania dolara dzisiaj uważam za mało możliwą ponieważ wielka finansjera żyje z gry dolarem. Prędzej rozpoczną wojnę niż oddadzą to eldorado. A rządzą całym światem. Powrót do powiązania pieniądza ze złotem widzę raczej po całkowitym upadku tego systemu cywilizacji, jeżeli historia człowieka ma tak długo trwać.