Co to jest zdolność kredytowa

Co to jest zdolność kredytowa

Co należy rozumieć pod pojęciem zdolności kredytowej

Zdolność kredytowa to najprościej mówiąc zdolność czy też możliwość spłaty kredytu przez kredytobiorcę. Inaczej mówiąc, poprzez szereg czynników, które wpływają na naszą zdolność kredytową, jesteśmy w stanie określić (oczywiście potencjalnie) czy stać nas na spłatę kredytu. I tak właśnie podchodzi do tego każdy bank. Zanim zdecyduje się bowiem kredytować komuś środki, najpierw sprawdzi czy stać go na kredyt. W tym celu zweryfikuje zarówno jego wypłacalność (sytuację finansową), jak i wiarygodność (historię kredytową).

Sytuacja finansowa kredytobiorcy

Przez wielu rozumiana jedynie pod kątem zarobków, nie do końca odpowiada stanu faktycznemu. Sytuacja finansowa jest bowiem przez bank rozumiana znacznie szerzej aniżeli tylko i wyłącznie pod kątem dochodów. Oczywiście to jedna ze składowych naszej zdolności kredytowej i bank przez wydaniem decyzji kredytowej sprawdzi zarówno źródło jaki i wysokość naszych dochodów. Następnie przyjrzy się nam pod kątem naszych wydatków. Chodzi oczywiście o koszty stałe, które ponosimy niezmiennie każdego miesiąca. Są to m.in. koszt czynszu, koszt ewentualnego wynajmu, koszty paliwa do samochodu, koszt zużycia samochodu, opłaty za prąd, gaz, wodę, telefon, Internet. Jednakże nasze wydatki to nie tylko opłaty. Dochodzą do tego także inne zobowiązania w postaci aktualnie spłacanych rat kredytów czy pożyczek pozabankowych, a także ewentualny koszt alimentów, które musimy płacić. Najogólniej do kategorii wydatków i zobowiązań zaliczymy wszelkie opłaty, które ponosimy każdego miesiąca.

Kiedy podliczymy przychody i wydatki oraz zestawimy je ze sobą będziemy w stanie stwierdzić jaka jest różnica. Jeżeli przychody są większe niż wydatki ustalimy tym samym ile środków pozostaje nam w domowym budżecie, które możemy wydać na inne cele, a więc dla przykładu, na spłatę raty nowego kredytu.

Historia kredytowa

Historia kredytowa to nic innego jak historia naszych zobowiązań finansowych zarówno tych w banku jak i w instytucjach pozabankowych. Bank weryfikuje ją każdorazowo przy składaniu wniosku o kredyt. Jest do tego zobowiązany ustawowo, więc nie ma możliwości aby pominąć ten krok. Dzięki temu zweryfikuje czy jesteśmy wiarygodnymi klientami i czy wywiązujemy się z zawieranych umów. Jeśli nasza historia w BIK jest pozytywna mamy spore szanse na kredyt bankowy. Jeśli nie spłacamy zobowiązań terminowo, mamy niespłacone przeterminowane kredyty, mamy również małe bądź nawet zerowe szanse na kredyt. Co warte uwagi to fakt, że przy wyższych zobowiązaniach bank potraktuje osobę, której historia kredytowa jest pusta (nigdy nie brał żadnego kredytu) na równi z osobą o negatywnej historii w BIK. Dzieje się tak ponieważ, nie ma możliwości jej weryfikacji, a zatem traktuje ją z rezerwą i nie daje kredytu zaufania bez podstaw.