Trzmiele czyli owady jak najbardziej pożyteczne

Trzmiele czyli owady jak najbardziej pożyteczne

Trzmiele to niesamowicie pożyteczne i niestety niedostatecznie doceniane owady.Trzmiele wyglądem przypominają swoje kuzynki pszczoły, aczkolwiek są od nich o wiele większe. Często mylone są też z trzmielami albo bąkami. W naszym kraju żyje ponad 30 gatunków tych owadów, z których wszystkie są pod ochroną. Na całym świecie wyróżniono ponad 300 gatunków trzmieli.Swoje gniazda zakładają najczęściej w opuszczonych dziuplach, murach, pod dachami, albo innych zacienionych miejscach.Rozwój larwy trzmiela trwa 21 dni, a młode trzmiele wylatują z gniazda już po jednym albo dwóch dniach. Trzmiele są aktywne wiosną i latem, zimą natomiast samice hibernują.Wciąż niewiele osób wie, ale trzmiele to drugie co do kolejności owady zapylające. Przed nimi prasują się wciąż najpopularniejsze w Polsce pszczoły miodne.

Chociaż trzmiele są mniej znane i przez to mniej doceniane, to o wiele lepiej odnajdują się w trudnych warunkach. Trzmiele mogą pracować już w temperaturze 12 stopni Celcjusza,kiedy pszczoły potrzebują dużo bardziej sprzyjających warunków. Trzmielą nie straszne są też deszcze, mgły i mżawki. Trzmiele bez najmniejszego problemu radzą sobie z zapylaniem upraw pod osłonami. Kiedy pszczoły miotałyby się między ścianami osłon, te bardzo skrupulatnie wykonują swoją pracę. Trzmiele są większe od pszczół, dlatego mają też dłuższy języczek, który z łatwością wszystkie rodzaje kwiatów. Za jednym razem mogą zapylić też więcej kwiatów, niż pszczoły miodne. 

Niestety z roku na rok spada liczba wolno żyjących osobników. Główną przyczyną jest stała degradacja środowiska przez człowieka, wzrost chemizacji rolnictwa oraz coraz mniejsza liczba terenów zielonych. Rolę trzmieli w procesie upraw zauważono w latach 60 i 70 i od tej pory na poważnie zajęto się hodowlą tych owadów. Trzmiele zapylacze, bo tak nazywane są te hodowlane owady, wykorzystywane są do zapylania roślin uprawnych. W ostatnich latach coraz większą wagę przykłada się do ekologicznych upraw, a trzmiele zapylacze idealnie wpisują się w jej idee. Trzmiele są doskonale znane są hodowcą pomidorów, bo doskonale nadają się do ich zapylania.