Kojący masaż z olejkami

Kojący masaż z olejkami

Każdemu czasami przyda się odrobina relaksu. Jedni odpoczywają przed telewizorem, inni relaksują się za zakupach, a jeszcze inni wolą leżenie w wannie pełnej piany. Jednak tak naprawdę, aby każda komórka naszego ciała poczuła się zrelaksowana i wypoczęta przydałby się masaż.

Nie ma co ukrywać, że masaż relaksacyjny najlepiej sprawdza się, gdy ktoś przejmie kontrolę nad naszym ciałem, wygłaszcze je, rozluźni spięte mięśnie. Nie każdy jednak ma taką osobę, która zechce spełnić się w roli masażysty. Masaż antystresowy nie jest niczym trudnym, każdy kto ma ochotę i minimalną wiedzę na temat masażu może taki masaż wykonać.

Jak wykonać masaż antystresowy?

Każdy masaż, aby był skuteczny i spełniał swoją rolę powinien być wykonywany w odpowiedniej atmosferze, tym bardziej masaż antystresowy. Zadbaj więc aby w pomieszczeniu było ciepło i przyjemnie. Można włączyć muzykę relaksacyjną, zapalić świece zapachowe. Światło powinno być stonowane, miejsce do leżenia wygodne.

Do masażu antystresowego warto zadbać o olejki, które zaczarują cię swoim zapachem i pozwolą się zrelaksować.

Pachnące olejki działają uspokajająco, rozkurczowo, odprężająco. Jakie olejki są najlepsze? Na pewno stawiajmy na zapachy, które na nas działają, które nam się podobają. Jeden woli mocne, agresywne zapachy, inny postawi na słodkie. Nie ma reguły i trudno się z tym nie zgodzić, bo najważniejszy jest nasz komfort. jeśli nie możesz się zdecydować albo nie wiesz jak mieszać olejki poniżej przedstawiam kilka przykładów:

50 ml olejku ze słodkich migdałów plus dwie krople olejku różanego

albo

50 ml olejku jojoba plus 7 kropel olejku pomarańczowego

Jakie są jeszcze przyjemne zapachy olejków, które mogą ci się spodobać?

olejek lawendowy

olejek bergamotkowy

olejek grapefruitowy

olejek z drzewa sandałowego

Olejki dostępne są w internecie lub w sklepach zielarskich. Znajdź swój ulubiony zapach i postaw na niego!

Gdy masz już wybrane olejki możesz przystąpić do masażu. Nałóż olejki na dłonie i zacznij nimi pocierać tak by je rozgrzać. Delikatny masaż pachnącymi olejkami powinien zacząć się od głaskania. Głaszczemy delikatnie włókna mięśniowe po obu stronach kręgosłupa, a następnie od ramion do bocznej części pleców. Wykonujemy subtelne ruchy po bokach ciała aż do bioder pamiętając by nie uciskać mięśni. Wszystkie ruchy wykonujemy tak długo aż dokładnie rozprowadzimy po całym ciele olejki.

Następnie przechodzimy do ucisku. Kładziemy kłęby kciuków na dolnej części łopatek. Pochylając górną część ciała do przodu ćwiczymy wywieranie nieco silniejszego uścisku na plecy – równomiernie i powoli przesuwamy dłonie aż do karku. Od karku „jedziemy” w dół po bokach ciała. Czynność tę powtarzamy 6 razy.

Na dolnej części pleców kładziemy dłonie w odległości 10 cm od siebie. Głaszczemy skórę wykonując powolne, rytmiczne koliste ruchy wzdłuż konturów ciała. Od karku przesuwamy dłonie w dół, po bokach ciała. Powtarzamy to 3 razy.

Kolejna technika to pocieranie – Kładziemy dłonie na biodrze partnera i rytmicznie pociągamy biodro na przemian obiema dłońmi od zewnątrz w kierunku kręgosłupa aż do ramion. Po masażu ramion możemy zając się innymi częściami ciała.

Na zakończenie masażu stosujemy chwyty uspokajające, które wprowadzą osobę masowaną w stan wyciszenia. Jedną dłoń kładziemy na dolnej części kręgosłupa, na części krzyżowej, drugą łagodnie obejmujemy kark partnera. Ważny jest tutaj oddech, który powinien być spokojny i głęboki.

Po masażu nie zaleca się wstawania od razu. Dobrze by partner poleżał jeszcze pod ciepłym kocem przez kilkanaście minut i dopełnił relaks.

Jeśli nie mamy nikogo, kto mógłby nas wymasować możemy to zrobić sami.

Automasaż

Prawą dłonią pocieramy kark za uchem po lewej stronie wzdłuż bocznej części karku w dół do ramienia. Lewą dłonią robimy to samo po stronie prawej. Następnie kładziemy obie dłonie na karku tak, aby palce stykały się na kręgosłupie szyjnym.

Zamykamy oczy i przeciągamy dłońmi wzdłuż obojczyków. Przy ruchu w kierunku ramion robimy wdech, a przy powrotnym ruchu dłoni do karku wydech. Powtórzmy ćwiczenie to 5 razy.

Na koniec połóżmy dłonie na barkach tak, aby palce wskazywały łopatki, zamknijmy ponownie oczy. Pozwólmy teraz pracować opuszkom palców. Zaciskamy koniuszki palców i ugniatamy mięśnie ramion. W ten sposób rozluźniamy wszystkie mięśnie i o to przecież chodziło!