Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta?

Chcesz sprawdzić do kiedy ważne jest ubezpieczenie auta, którym jeździsz? A może planujesz zakup samochodu i nie wiesz, czy jest ubezpieczony? Sytuacji, w których musimy sprawdzić ubezpieczenie auta jest wiele. Na przykład w trakcie stłuczki, która nie była z naszej winy. Jak sprawdzić ubezpieczenie auta? Zobacz kilka prostych metod.

Czy ubezpieczenie auta mogę sprawdzić przez Internet?

W dobie, kiedy wszystko przenosi się do Internetu, również ubezpieczenie samochodu można sprawdzić w sieci. Jak to zrobić? To proste, musisz jednak posiadać numer VIN lub rejestrację samochodu. Ubezpieczenie samochodu możesz sprawdzić za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, UFG. Wystarczy, że wejdziesz na stronę funduszu i wpiszesz numer rejestracyjny interesującego Cię samochodu lub numer VIN.

W odpowiedzi otrzymasz informacje o numerze polisy OC, nazwę firmy, która wystawiła ubezpieczenie, markę samochodu oraz dane adresowe ubezpieczonego. To najszybszy sposób na sprawdzenie, czy dany pojazd ma aktywne ubezpieczenie OC.

Drugą opcją jest sprawdzenie samochodu w bazach Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W tym systemie dostępne są także szczegółowe dane dotyczące pojazdu. W kierunku tej opcji warto skierować się w momencie, kiedy planujemy zakup używanego auta. Dzięki temu możemy sprawdzić nie tylko OC, ale także inne ważne informacje o samochodzie.

Kiedy warto sprawdzić ubezpieczenie auta?

Każdy samochód, który zarejestrowany jest w Polsce, musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Za jazdę samochodem bez ubezpieczenia można dostać wysoką karę. Dlatego jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z ubezpieczeniem OC, to warto je sprawdzić. Szukasz najlepszego ubezpieczenia dla swojego samochodu? Skorzystaj z pomocy dedykowane eksperta i porównywarki Ubezo.pl. To najlepszy sposób na znalezienie korzystnej oferty.

Ubezpieczenie należy zweryfikować także w przypadku, kiedy decydujemy się na zakup używanego samochodu. Poprzedni właściciel auta jest zobowiązany do przekazania nam polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup, warto samodzielnie sprawdzić, czy poprzedni właściciel posiada aktualne ubezpieczenie.

Jeżeli uczestniczyliśmy w wypadku lub kolizji, to również warto sprawdzić, czy samochód drugiej strony jest ubezpieczony. Szczególnie kiedy to nie my jesteśmy sprawcami i decydujemy się na nie wzywanie policji. Co ważniejsze polisę możesz sprawdzić przez Internet jeszcze na miejscu zdarzenia, np. w trakcie spisywania protokołu.