Jak poradzić sobie ze stresem przy publicznych wystąpieniach?

Jak poradzić sobie ze stresem przy publicznych wystąpieniach?

Każde wystąpienie publiczne niesie ze sobą stres. Bardzo łatwo jest stracić kontrolę nad tym, co się dzieje i nim się obejrzysz twoje wystąpienie może stać się niepoważne. Przed każdym publicznym wystąpieniem należy pamiętać o dobrym nastawieniu i pozytywnej energii, dzięki której będziesz w stanie, z przekonaniem, mówić na temat. Nastawienie to jednak nie wszystko, bardzo ważne jest też, żeby mieć przy sobie szklankę wody.

Spokój podczas wystąpień publicznych: co może przeszkadzać?

Chyba jednym z największych koszmarów osób, które występują publicznie, zwłaszcza w środowisku profesjonalnym (prezentacja przed szefem, prelekcja dla współpracowników, szkolenie) jest, o zgrozo, czkawka. Od dziecięciu minut z zaangażowaniem przedstawiasz nowy plan budżetowy i wszyscy dookoła z uwagą słuchają tego, co masz do powiedzenia i nagle dostajesz uporczywej czkawki. Każde kolejne słowo przychodzi ci z trudem, zaczynasz się pocić i jąkać, a twój koledzy patrzą na ciebie z lekkim uśmiechem politowania. Niezbyt przyjemny scenariusz, prawda? Oczywiście można taka sytuacje obrócić w żart i kontynuować, ale nie każdy, i nie zawsze, może sobie na to pozwolić. Niezawodnym sposobem na radzenie sobie z tego typu „wpadkami” jest woda. Mając pod ręką szklankę, lub butelkę, z wodą, kiedy tylko poczujesz zbliżająca się czkawkę zrób kilkusekundową przerwę i weź kilka łyków wody, a od razu poczujesz się lepiej i unikniesz wstydu.

Mów pewnie: podeprzyj się wodą

Kolejną nieprzyjemna dolegliwością związaną z publicznymi wystąpieniami jest uczucie suchości w ustach. Stres powoduje, że zaczynasz się pocić, co z kolei może prowadzić do lekkiego odwodnienia, a kiedy przed dłuższy czas mówisz twoje usta szybko wysychają. Może to prowadzić do trudności w płynnym mówieniu, drapania w gardle, nagłych napadów kaszlu. Pijąc regularnie nawet małe łyki wody unikniesz tych nieprzyjemności. Ponadto już małe odwodnienie może negatywnie wpłynąć na twoje funkcje kognitywne. Trzy procentowe odwodnienie może powodować zaburzenia logicznego myślenia, senność, która z kolei może prowadzić do ciągłego ziewania (które często bywa mylone ze znudzeniem i może zostać bardzo źle odebrane), brak koncentracji i problemy z pamięcią krótkotrwałą.

Przed jakimkolwiek wystąpieniem publicznym bardzo dobrze jest się nawodnić pijąc zimna wodę. W ten sposób pobudzisz swój organizm, dasz mu energię do działania, uzupełnisz składniki mineralne i zwalczysz uczucie pragnienia. Nie oznacza to oczywiście, że masz wypić litr wody przed dwugodzinną prezentacją, bo wtedy grozi ci częste bieganie do toalety, które bywa bardziej zawstydzające niż czkawka! Szklanka wody przed i małe łyki w trakcie wystąpienia wystarczą, żeby twoje wystąpienie pozostało niezakłócone.