Czy warto kupować płyty winylowe?

Czy warto kupować płyty winylowe?

Wraz z rozwojem muzycznego streamingu płyty CD odeszły w zapomnienie. Wcześniej ten sam los podzieliły kasety, a przed nimi winyle. Jednak moda lubi zataczać koło, co oznacza, że winyle znowu wracają na sklepowe półki. Antykwariaty z ze starymi płytami winylowymi zaczęły rozkwitać. Co ciekawe nawet współcześni artyści coraz częściej decydują się na wydanie swojej płyty nie tylko w wersji internetowej, ale także na tradycyjnym nośniku, jakim jest winyl. Zobacz czy warto kupować winyle. 

Kwestie sentymentalne 

Dla wielu osób płyty winylowe są symbolem młodości. Symbolicznym powrotem do mniej skomplikowanych czasów. Dlatego decydują się na ich kupno. Trzeba jednak przyznać, że stare płyty winylowe po prostu mają swój klimat. Wiele z nich ma dziś wartość kolekcjonerską. Na przykład płyta The Beatles “Please, please me” z 1963 roku w oryginalnym wydaniu kosztuje ponad 25 tysięcy dolarów! Niektóre płyty winylowe z roku na rok nabierają na wartości. Jeśli nie jesteśmy fanami wintydżowego brzmienia, a znamy się na wartości płyt winylowych, to może być to dobry sposób na inwestycję. Skoro płyty starych zespołów dziś są takie drogie, to pomyśl ile mogą kosztować winyle za 20-30 lat zespołów współczesnych. Moda lubi zataczać koło i jest szansa, że na winyle znów się powtórzy. 

Jakość dźwięku

Płyty winylowe co prawda charakteryzują się analogowym brzmieniem, przynajmniej stare wydania, ale dla  niektórych osób jest to zaleta, a nie wada. Należy jednak wziąć pod uwagę także sprzęt, na którym płytę odtwarzamy. Złe brzmienie winyli może być spowodowane, ze słabej jakości sprzętem. Nawet stare płyty mogą świetnie brzmieć na nowym odtwarzaczu i głośnikach wysokiej jakości.  Szczególnie jeśli były bardzo dobrze nagrane. 

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku nowych płyt winylowych. Nagrania są wysokiej jakości, a słuchanie muzyki z gramofonu jest dużo ciekawszym doznaniem, niż z popularnych platform streamingowych. Dla muzycznych koneserów, to prawdziwa przyjemność. Pamiętaj jednak, że o płyty należy dbać. Trzymaj je w suchym i nienasłonecznionym miejscu. Papierowe okładki pod wpływem ostrego światła z czasem bledną. Bardzo ważnym elementem jest także czyszczenie płyt z kurzu, który może rysować powierzchnię płyty. 

Gdzie kupować płyty winylowe?

Jeśli zależy nam na unikatowych i starych egzemplarzach, to najlepszym miejscem będą winylowe antykwariaty. W małych sklepikach można znaleźć prawdziwe skarby. Jednak coraz więcej dużych sklepów również decyduje się na wprowadzenie winyli do swojej oferty. Szczególnie wydania nowych artystów. Ciekawe muzyczne pozycje możecie znaleźć na płyty winylowe Kraków. Co więcej sklep oferuje także wysokiej jakości odtwarzacze i gramofony.