Zapalenie nadtwardówki, czyli różne oblicza choroby oczu

Zapalenie nadtwardówki, czyli różne oblicza choroby oczu

O tym, jak wrażliwym narządem jest wzrok, mogliśmy przekonać się szczególnie w ostatnich latach, kiedy z powodu pandemii częstotliwość pracy przed ekranami komputerów wzrosła, a gabinety okulistyczne zaczęły pękać w szwach. Wada wzroku i okulary to nie jedyne, co może nam się przytrafić. Oczy są bowiem narażone na wiele chorób, takich jak jaskra, zaćma i różnego rodzaju zapalenia. O ile zapalenie spojówki czy tęczówki jest nam dobrze znane, o tyle zapalenie nadtwardówki jest rzadziej spotykanym terminem. Dowiedz się, jak je rozpoznać.

Czym jest nadtwardówka?

Nadtwardówka oznacza zewnętrzną warstwę twardówki, czyli błony, której zadaniem jest osłona gałki ocznej. Pełni ona przede wszystkim funkcję ochronną.

Zapalenie nadtwardówki – przyczyny i objawy

Zapalenie nadtwardówki bywa stosunkowo trudne w zdiagnozowaniu. Może ono bowiem występować samoistnie i w podobny sposób zniknąć. Szczegółowy wywiad i badania przeprowadza się w przypadku nawracającego zapalenia nadtwardówki. Wówczas może ono wiązać się z chorobami ogólnoustrojowymi, zakaźnymi, alergicznymi lub czynnikami psychogennymi. Często zdarza się również, że ma ono związek z chorobami układu pokarmowego (np. wrzodziejącym zapaleniem jelita), m.in. ze względu na zaburzenia odporności, którą powinny zapewnić nam bakterie jelitowe.

Wśród objawów zapalenia nadtwardówki można wymienić dyskomfort, obrzęk i zaczerwienienie gałki ocznej, może także wystąpić ból. Schorzenie nie powoduje jednak zaburzenia ostrości wzroku.

Zapalenie nadtwardówki – leczenie

Jeśli zapalenie nadtwardówki pojawiło się jednorazowo, prawdopodobnie dokona się samoograniczenie choroby. Mimo wszystko warto skontaktować się z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie z zastosowaniem środków przeciwzapalnych. Dobrych specjalistów znajdziesz dzięki ,,Okulistyce akademickiej”, będącej częścią projektu ,,Medycyna akademicka”. Korzystając z serwisu internetowego tej inicjatywy, nie tylko odszukasz dobrego okulistę, ale także umówisz się na wizytę lekarską.

Zapalenie nadtwardówki a zapalenie twardówki – różnice

Zapalenie twardówki ma znacznie cięższy przebieg. Na szczęście występuje ono o wiele rzadziej, niż zapalenie nadtwardówki. Odczuwalny ból jest wówczas silniejszy, a oko przyjmuje siną barwę. 

Oba stany zapalne mogą nie być powiązane z innymi chorobami. Jeśli jednak podejrzewasz u siebie jedno z opisanych schorzeń lub martwisz się kondycją swojego narządu wzroku, skontaktuj się ze specjalistami współpracującymi z ,,Okulistyką akademicką”.