Pomysły na przetwory z pomidora

Pomysły na przetwory z pomidora

Pomidory znane są nie od dziś. Zasłynęły ze swojego pysznego smaku, słodkości oraz bogatego wnętrza wypełnionego witaminami i likopenem. Gatunków pomidorów jest niezwykle dużo, każdy z nich charakteryzuje się nieco innym wyglądem, kolorem, a przede wszystkim wyjątkowym dla danego gatunku smakiem. Zwykle jedzone przez większość z nas pomidory są w postaci surowej lub pod postacią sosów. Mało kto jednak wie, że z pomidorów możemy zrobić również wiele pysznych przetworów.

Pomidory to bogate źródło likopenu. To organiczny związek chemiczny z grupy karotenoidów. Substancja ta bierze udział w zwalczaniu wolnych rodników oraz może wykazywać działanie przeciwnowotworowe. W pomidorach ilość likopenu wynosi aż 20mg na 100g świeżych pomidorów, a w suszonych pomidorach jest go jeszcze więcej, bo aż 46mg likopenu w 100g suszonych pomidorów. Owoce te wspomagają odporność, działają moczopędnie, jak również wspierają układ trawienny bo zawierają sporą ilość błonnika. Dodatkowym atutem pomidorów jest zawartość w nich dużej ilości mikro i makro elementów oraz soli mineralnych. W tych wyjątkowych produktach znajdziemy również substancje rzadko występujące w naszej żywności, a mianowicie mangan, miedź i kobalt. Witamin też nie brak w pomidorach, bogate są w witaminę C, witaminę K i A, beta-karoten oraz witaminy z grupy B. Co ciekawe ilość witamin i wszelkich innych dobroci zawartych w pomidorach nie zmniejsza się wraz z ich przetwarzaniem.

Pomidor to warzywo czy owoc?

Od dłuższego czasu w głowach wielu z nas toczy się spór pomiędzy tym, czy pomidor jest owocem czy warzywem. Pod względem botanicznym pomidor jest rośliną jednoroczną wywodzącą się z rodziny psiankowatych. Łodyga rośliny osiąga około 1,5m, ale u niektórych odmian ich wysokość dochodzi nawet do kilku metrów. Owocem pomidora jest jagoda. Dowodzi to temu, że pomidor należy niezaprzeczalnie do grupy owoców. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług owoc pomidora jest warzywem. W naszym społeczeństwie przyjęło się więc, że pomidor to warzywo i tak też jest nazywany. Spowodowane jest to tym, że w pomidorach jest niewielka zawartości cukrów w przeciwieństwie do innych owoców, takich jak jabłko lub banan. Poza tym pomidory zwykle wykorzystywane są jednak w słonych potrawach, dodawane są do sałatek i surówek, które podajemy do słonych dań. Mają też dość charakterystyczny smak, bardziej kojarzony przez nas jednak z warzywem. Mało kto zajada pomidora tak jak jabłko lub gruszkę pomiędzy posiłkami jako szybką przekąskę. Podsumowując, pomidora możemy nazywać zarówno owocem jak i warzywem, pamiętając jednak, że z botanicznego punktu widzenia jest to jednak niezaprzeczalnie owoc.

Pomysły na pomidora

Pomidor jest na tyle wdzięcznym produktem, że można z niego stworzyć praktycznie każdy posiłek. Zjeść go można na surowo lub jako dodatek do śniadania, stworzyć z niego sos lub passatę do dań z makaronu, zrobić aromatyczna zupę lub nawet użyć go do przygotowania deseru. Warto też zaznaczyć, że pomidory są nisko kaloryczne. Idealnie więc sprawdzą się też w daniach typu light dla osób chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Gatunków pomidorów jest wiele, co oznacza, że każdy z gatunków używać możemy do innych potraw. Odmiany takie jak pomidory daktylowe, cherry raz koktajlowe, zaliczane są do odmiany drobnoowocowej, są niewielkich rozmiarów i raczej charakteryzują się słodkawym smakiem i soczystością. Z kolei odmiany należące do grupy średnio-owocowych charakteryzują się nieco mniej słodkim smakiem i większą kwaskowatością miąższu.

Poniżej przedstawimy 5 pomysłów na przetwory z pomidorów.

Konfitura z pomidorów

Konfitura z pomidorów
Konfitura świetnie sprawdzi się jako ciekawy dodatek do mięs lub deserów. Można zrobić ją na słodko z dodatkiem cukru/ miodu lub też na słono. Do tego typu przetworu najlepiej sprawdzą się pomidory malinowe lub inne słodsze odmiany. Przepis można dowolnie modyfikować dodając do konfitury zioła lub nawet przyprawy korzenne.

Składniki (do wersji na słodko):
1kg pomidorów malinowych lub innej słodkiej odmiany
200g cukru lub miodu
2 łyżki soku z cytryn
szczypta soli

Składniki (do wersji na słono):
1kg pomidorów malinowych lub innej słodkiej odmiany
1 łyżeczka suszonej papryczki chili
2 łyżki soku z cytryny
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka cukru
sól i pieprz do smaku

Zaczynamy od obrania pomidorów ze skórki. Nacinamy je w miejscu szypułki oraz po drugiej stronie tworząc na ich skórce krzyżyk. Następnie zalewamy pomidory wrzątkiem przez około 10 do 20 sekund. Po tym czasie wrzucamy pomidory do zimnej wody. Skórka powinna odejść bez problemu od miąższu pomidora. Pomidorki kroimy w drobną kostkę. Do garnka wrzucamy wszystkie składniki i gotujemy na wolnym ogniu do czasu, aż kawałki pomidorów się nie rozpadną, a cała masa odpowiednio zgęstnieje. Mieszamy co jakiś czas. Następnie przekładamy wszystko do wyparzonych słoików mocno zakręcając. Tak przygotowana konfitura będzie cieszyć smakiem i świeżością długi czas.
(Jeśli nie lubimy kawałków owoców w konfiturze przed przełożeniem jej do słoików możemy przetrzeć ją przez sitko.)

Aromatyczny sos pomidorowy

Aromatyczny sos pomidorowy

Sos przygotowany z podanego przepisu idealnie sprawdzi się do dań z makaronem, do przeróżnych zapiekanek lub jako dodatek do pizzy. Oregano i zioła prowansalskie zawarte w tym sosie w połączeniu ze słodyczą pomidorów idealnie się z sobą komponują. Niezaprzeczalnym atutem sosu jest jego smak oraz możliwość dłuższego przechowywania.

Składniki:

5 większych pomidorów obranych ze skórki

1 większa cebula

3 ząbki czosnku

łyżeczka oregano i ziół prowansalskich

2 łyżeczki ciemnego sosu sojowego

pół łyżeczki cukru

1 mały ziemniak

łyżka masła klarowanego do smażenia

Podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulkę. Kiedy już będzie gotowa dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Podsmażamy całość chwilę cały czas mieszając. Dodajemy pokrojone w kostkę pomidory oraz przyprawy. Całość gotujemy na małym ogniu około godziny. Jeśli sos za bardzo odparuje może dodać do niego kilka łyżek wody. Po godzinie dodajemy do sosu ziemniaka startego na drobnych oczkach. Ziemniak zagęści sos oraz wpłynie dodatkowo na jego smak. Gotujemy całość jeszcze jakieś 10 minut. Po tym czasie sos blendujemy lub przecieramy przez sitko. Sos możemy wykorzystać od razu po przygotowaniu lub za pasteryzować go wlewając gorący sos do wyparzonego słoika i dokładnie zakręcając.

Pomidory suszone z nasionami i oregano

Pomidory suszone z nasionami i oregano

Pomidory suszone są niezwykle wdzięczne i bardzo uniwersalne, a przygotowane w domu smakują najlepiej. Możemy je wykorzystać jako dodatek na kanapkę lub dodając je do sałatki.

Składniki:

2 kg małych, podłużnych pomidorów najlepiej rzymskich

2 łyżki podprażonych pestek słonecznika

1 łyżka oregano

sól do smaku

1 litr oleju słonecznikowego

2 łyżki soku z cytryny

 

Pomidory kroimy wzdłuż na połówki, posypujemy solą oraz układamy w suszarce. Suszymy je około 14 godzin. Pomidory powinny być pomarszczone, ale dość mięsiste. Nie mogą całkiem się wysuszyć i być suche. Tak przygotowane pomidorki przekładamy do miski, dodajemy do nich podprażone pestki słonecznika i przyprawy wraz z sokiem z cytryny. Wcześniej przygotowane słoiczki wypełniamy pomidorami mniej więcej do większej połowy. Mocno podgrzanym olejem słonecznikowym zalewamy słoiczki i szczelnie je zakręcamy. Obracamy do góry dnem i trzymamy pod przykryciem, aż do całkowitego ostudzenia.

Marynowane pomidory w zalewie octowej

Marynowane pomidory w zalewie octowej

Marynowanie warzyw i owoców to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na przygotowanie przetworów. Marynowane pomidory są wyjątkowo smaczne i aromatyczne. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do kanapek lub dań obiadowych.

Składniki

2 kg pomidorów cherry

Przyprawy (ziele angielskie, liście laurowe, goździki, pieprz czarny)

5 ząbków czosnku

1 duża cebula

1 pęczek koperku i pietruszki

1 litr wody

3/4 szklanki octu 10%

1/4 szklanki oleju

2 duże łyżki cukru

1 łyżeczki soli

 

Do garnka wlewamy wodę i przygotowujemy zalewę. Dodajemy do wody ocet, cukier, olej i sól. Całość doprowadzamy do wrzenia. W tym samym czasie do wyparzonych słoików dodajemy po jednej gałązce koperku i pietruszki, kilka ziaren ziela angielskiego i pieprzu czarnego oraz dwa liście laurowe. Na przemian w słoikach układamy pomidory i pokrojoną w ćwiartki cebule. Do tego dodajemy również pokrojony w plastry czosnek. Całość zalewamy przestudzoną zalewą i szczelnie zakręcamy słoiczki. Pasteryzujemy je i obracamy do góry dnem. Tak przygotowane pomidory będą nadawały się do spożycia już po dwóch tygodniach.

Chipsy z pomidorów

Każdemu od czasu do czasu zrobi się ochota na coś do chrupania. Kto powiedział jednak, że przekąski zawsze muszą być niezdrowe. Chipsy z pomidorów to wyjątkowa przekąska. Oprócz idealnego smaku cechują się wysoką zawartością witamin i likopenu. Wykonać je można na kilka różnych sposobów, między innymi w dehydratorze lub w piekarniku.

Składniki:

2 duże pomidory

szczypta soli

szczypta suszonej papryczki chili

Pomidory kroimy w jak najcieńsze plastry, układamy w suszarce lub na kratce z piekarnika i posypujemy przyprawami. Suszymy około 8 godzin w dehydratorze i 4 godziny w piekarniku. Pomidory nie mogą być całkiem suche, bo będą się zbytnio kruszyć podczas jedzenia. Powinny być lekko elastyczne. Chipsy możemy przechowywać w słoiku wraz z ryżem lub solą morską, by nie nabrały zbytnio wilgoci.

Wyżej wymienione przepisy można dowolnie modyfikować. Jak widać z pomidorów można stworzyć przeróżne smakołyki. Idealnie nadają się do pasteryzowania, suszenia, gotowania oraz marynowania. Ich wyjątkowy smak i bogactwo witamin znacznie wyróżnia pomidory na tle innych warzyw i owoców. Należy jednak pamiętać, że nie każdy powinien zbytnio zajadać się tymi owocami. Osoby cierpiące na dnę moczanową oraz reumatoidalne zapalenie stawów powinny jeść je w ograniczonej ilości lub całkiem zrezygnować z nich w swojej diecie. Pomidory mogą powodować również zgagę i alergię, dlatego osoby podatne również powinny na nie uważać. 

Nie mniej jednak pomidory są jednymi z lepiej zaopatrzonych owoców w witaminy i mikro/makroelementy, więc zachęcamy do jedzenia ich w wersji surowej lub w formie przetworów.