Kobieta dbająca o skórę

Kobieta dbająca o skórę

Powszechnie wymaga się od każdej dbającej o siebie kobiety, aby jej ciało było gładkie – przynajmniej te jego partie, które są odsłaniane na widok publiczny. Owłosiona pacha w środku lata budzi zdumienie, czasem wręcz obrzydzenie, może też stać się obiektem kpin i docinek. Istotne jest więc regularne depilowanie ciała, jednak są sytuacje, w których lepiej powstrzymać się od wykonywania zabiegów usuwania włosów, i zamiast odkrywać ciało, włożyć długie spodnie czy bluzkę z rękawem. Są to sytuacje, gdy depilowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku, a zaliczyć do nich możemy:

Silny stres. W życiu człowieka zdarzają się silne sytuacje stresowe, w których trudno opanować drżenie rąk, poukładać myśli czy powstrzymać kołatanie serca. Nie jest istotne, czy jest to stres spowodowany egzaminem, czy też zaistniałą trudnością w życiu osobistym.

Ważne jest, jak Ty na niego reagujesz. Jeśli kąpiel w wannie odpręży Cię i ukoi, śmiało, wykonaj depilację. Jeśli jednak nadal jesteś rozdrażniona i podenerwowana, lepiej oszczędź sobie trudu depilowania, bo maszynka do golenia, wosk lub krem w Twoich rękach może stać się potencjalnie niebezpiecznym narzędziem.

Brak czasu. Masz ważne spotkanie, ale zaspałaś? W obliczu grożącego spóźnienia często zamiast innych, bardziej skutecznych metod depilacji sięgamy po maszynkę do golenia.

Wystarczy przejechać nią po skórze, aby zapewnić sobie tymczasową gładkość. Owszem, ale jeśli bardzo się śpieszysz i jesteś zdenerwowana, istnieje to samo ryzyko co w punkcie powyżej – jesteś bardziej podatna na skaleczenie. A w stresie lub pośpiechu zwykłe skaleczenie łatwo może zmienić się w zdarty naskórek z całej długości łydki. Wówczas nóg i tak nie pokażesz, a w dodatku będzie bolało – może więc warto jednak darować sobie pośpieszne golenie.

Twoja skóra jest podrażniona. Wysypka, uczulenie, oparzenie, wszelkie uszkodzenia mechaniczne naskórka – to wszystko dyskwalifikuje Cię do zabiegu depilacji, szczególnie depilacji woskiem czy kremem, ale także i depilatorem. Nawet zwykłe golenie może dodatkowo podrażnić skórę, a to skończyć się może zaczerwienieniem i pieczeniem. Gdy podrażnienie jest silne i nie pomagają łagodzące
kremy, lepiej wstrzymać się z usuwaniem włosów na jakiś czas.

Świeża opalenizna. Zaczerwieniona, obolała skóra po nadmiernej ilości kąpieli słonecznych źle zniesie każdą formę depilacji. Depilacja laserowa jest surowo zakazana przed i po opalaniu. Podobnie sprawa wygląda z każdą inną metodą: nie możemy depilować świeżo opalonej skóry, a po zabiegu depilowania także należy dać jej czas na regenerację przed kolejnym opalaniem.

Wakacyjne kąpiele. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa na chlor zawarty w basenie lub morską wodę, powinnaś uwzględnić do planując wakacyjną depilację. Zarówno z powodu kąpieli, jak i opalania, najlepiej jest wydepilować skórę przed wyjazdem, tak aby skóra zachowała gładkość przez kilka tygodni. Wskazana jest tutaj depilacja woskiem u kosmetyczki lub depilatorem dzień przed wyjazdem.