Czy na implanty NFZ udziela refundacji?

Czy na implanty NFZ udziela refundacji?

Implantacja to najnowocześniejszy sposób na przywrócenie utraconych zębów. W ostatnich latach w stomatologii staje się ona głównym sposobem odbudowy uzębienia. Implantacja może być stosowana zarówno do odbudowy pojedynczego zęba, jak i do odbudowy kilku zębów. Implanty zębowe są również doskonałym rozwiązaniem, jeśli ktoś potrzebuje pełnej odbudowy uzębienia w górnej i dolnej szczęce. Wiele osób zastanawia się, czy poniesiony koszt na implant zęba NFZ refunduje, czy nie. Odpowiedź na to pytanie będzie opisana poniżej.

Historia implantów zębowych

Implanty dentystyczne istnieją od dziesięcioleci. Były stosowane w leczeniu utraty zębów w wyniku urazu, choroby lub próchnicy. Pierwszy implant dentystyczny został stworzony w 1962 roku przez dr Per-Ingvara Brånemarka i jego zespół badaczy ze Szpitala Uniwersyteckiego Sahlgrenska w Szwecji.

W przeszłości implanty dentystyczne były używane tylko w ostateczności, gdy wszystkie inne metody leczenia zawiodły. Obecnie coraz częściej stosuje się je jako alternatywę dla protez lub mostów, ponieważ wyglądają i działają bardziej naturalnie niż tradycyjne metody uzupełniania braków zębowych.

Dlaczego warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

W porównaniu z tradycyjnymi protezami implanty są niezawodne i trwałe, ale najważniejsze jest to, że zgodnie z odczuciami i poziomem komfortu ich stosowania przez daną osobę, nie różnią się one od rodzimych zębów. Technologia implantacji zębów ogranicza się do wszczepienia implantu do kości szczęki, która ostatecznie wrasta w tkankę kostną i pełni funkcje korzenia zęba. Tak zwany łącznik jest przymocowany bezpośrednio do implantu dentystycznego, naddziąsłowej części struktury. Korona dentystyczna jest zamontowana na zaczepie, który z wyglądu nie różni się od naturalnego zęba. Niestety implanty na NFZ dostępne są tylko w szczególnych sytuacjach.

Klasyczna metoda implantów zębowych

Zgodnie z klasyczną metodą implantacja stomatologiczna odbywa się w dwóch etapach: w pierwszym etapie implant wprowadzany jest do kości, po czym czeka się 4-6 miesięcy na wszczepienie implantu. Dopiero po upływie określonego czasu wykonywana jest protetyka, montaż łącznika i korony. Klasyczna metoda jest najczęstszą metodą implantacji, ponieważ daje najbardziej przewidywalne wyniki.

Czy na implanty NFZ udziela refundacji?

Niestety na implanty zębowe NFZ nie udziela refundacji, ponieważ ten typ leczenia stomatologicznego nie znajduje się na liście świadczeń gwarantowanych. Zdarzają się jednak wyjątkowe okoliczności, które dają możliwość ubiegania się o pokrycie kosztów implantacji, jako leczenia odtwórczego. Takim wyjątkiem jest utracenie zębów wskutek wypadku, poszkodowany może napisać podanie o refundację do Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ. Do podania należy dołączyć zaświadczenie, o zaistniałych okolicznościach i utracie uzębienia w następstwie wypadku. Do tego należy przedłożyć odpowiednią dokumentację medyczną pochodzącą od dentysty. Bardziej szczegółowych informacji może udzielić Rzecznik Praw Pacjenta.

Wzrost kości, podnoszenie zatok

W wielu przypadkach grubość kości nie pozwala na natychmiastowe umieszczenie implantu. Dzieje się tak albo z powodu cech anatomicznych osoby, albo w wyniku procesu zaniku tkanki kostnej przy braku obciążenia w tym miejscu. Rozwiązaniem jest operacja budowania kości. Aby stworzyć sztuczną kość, stomatolog stosuje specjalny biologicznie kompatybilny materiał zastępujący kości. Kiedy zęby są wszczepione w górną szczękę, zwykle konieczne jest wykonanie operacji podnoszenia dna zatoki szczękowej. Istota operacji sprowadza się do wprowadzenia materiału zastępującego kości do zatoki szczękowej, który twardnieje i staje się podobny pod względem właściwości do kości naturalnej.

Wskaźnik przeżycia implantu

Według statystyk implanty dentystyczne z powodzeniem zakorzeniają się w ponad 98% przypadków. Po prawidłowym zainstalowaniu żywotność implantów dentystycznych jest bardzo długa, prawdopodobnie implant będzie trwał przez całe życie. W tym przypadku część ortopedyczna struktury (korona, proteza) może wymagać wymiany, co 10-15 lat.

Jakie są zalety implantów zębów?

Implanty dentystyczne to świetny sposób na uzupełnienie brakujących zębów. Zostały zaprojektowane, aby zapewnić podstawę dla zębów zastępczych, które wyglądają i działają jak zęby naturalne. Wykonane są z tytanu i mają różnorodne kształty i długości. Implanty dentystyczne mogą służyć do zakotwiczania protez lub zastępowania pojedynczych braków zębowych.

Zalety implantów dentystycznych:

– poprawiona zdolność żucia;

– wyższe poczucie własnej wartości;

– lepsze zdrowie jamy ustnej.

Implanty dentystyczne — czego można się spodziewać po zabiegu implantacji dentystycznej?

Implanty dentystyczne są świetną opcją dla osób, które utraciły zęby, a mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają braki w uzębieniu.

Implant dentystyczny jest wykonany z tytanu, który umieszcza się w kości szczęki w celu zastąpienia korzenia usuniętego zęba. Jest zwykle wykonany z metalu lub ceramiki i może być umieszczony w górnej, lub dolnej szczęce. Implant z czasem połączy się z kością szczęki i będzie służył jako mocna kotwica do mocowania sztucznych zębów.

Procedura implantacji dentystycznej trwa zwykle około godziny, ale może to zająć więcej czasu, jeśli potrzebujesz dodatkowych procedur, takich jak przeszczep kości lub podniesienie zatok. Koszt implantu dentystycznego będzie się różnić w zależności od opłat dentysty, zakresu ubezpieczenia i lokalizacji.

Co obejmuje zabieg implantacji dentystycznej?

Chirurgia implantów dentystycznych to złożony zabieg, który wymaga specjalistycznego przeszkolenia i wiedzy, aby można go było z powodzeniem wykonać. Dentysta najpierw usunie ząb, a następnie wyczyści obszar w kości szczęki, w którym umieści implant dentystyczny.

Jakie są rodzaje implantów zębowych?

1) Tradycyjne implanty dentystyczne: to najpopularniejszy i najbardziej popularny rodzaj implantów. Proces jest nieco bardziej skomplikowany, ponieważ obejmuje nacięcie dziąseł i umieszczenie implantu w kości szczęki.

2) Implanty zębowe do przeszczepu kości: nie są tak popularne jak tradycyjne implanty, ale mają kilka zalet. Jedną z zalet jest to, że nie wymagają żadnego nacinania ani nawiercania dziąseł, co oznacza, że gojenie zajmuje mniej czasu i pozostawia mniej blizn. Kolejną zaletą jest to, że nie trzeba ich mocować do metalowego szkieletu – zamiast tego łączy się je śrubami wsuwanymi przez otwory w implancie.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/